57046
post-template-default,single,single-post,postid-57046,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny chorób nerek

Przyczyny chorób nerek

Jakie mogą być przyczyny, co wywołuje przewlekłą chorobę nerek? Na pewno długotrwałe i nieleczone stany zapalne, lekceważone często liczne dolegliwości, które pacjent długi okres czasu bagatelizuje. Problem dziedziczności także stanowi ryzyko, ale rzadko kiedy ktokolwiek fatyguje się i przeprowadza wywiad rodzinny dotyczący wszelkich przewlekłych chorób przebytych przez pozostałych krewnych. Zaniedbania wynikające z braku odpowiedniej higieny, przemarznięcia, ubiór nie adekwatny do pogody, przesiadywanie na zimnych powierzchniach – nawet tak jakby się wydawało błahe czynniki mogą zapoczątkować proces chorobowy nerek i prowadzić do coraz poważniejszego stanu.

 Masz cukrzyce, tudzież nadciśnienie? Jesteś niestety w grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności, bowiem właśnie te dwa schorzenia często stają się przyczyną przewlekłej choroby nerek. Dlaczego? Przyczyną cukrzycy jak wiemy, jest za wysoki poziom cukru we krwi, a co za tym idzie prowadzi do uszkodzenia nie tylko nerek, ale i serca, naczyń krwionośnych, nerwów i oczu. Nadciśnienie też nie jest obojętne, dochodzi do niego w przypadku zwiększenia ciśnienia wywieranego przez krew na ściany naczyń krwionośnych. Jeśli jest nieleczone i niekontrolowane prowadzi do zawałów, udarów, oraz przewlekłej choroby nerek, i odwrotnie – przewlekła choroba nerek może stać się przyczyną nadciśnienia.  Co jeszcze? Na pewno grupa chorób, która powoduje zapalenie i uszkodzenie jednostek filtrujących nerek, czyli ogólnie mówiąc jest to kłębuszkowe zapalenie nerek.  Kolejnym czynnikiem mogą być  wielotorbielowe zapalenia nerek, ściślej mówiąc tworzą się w nerkach duże torbiele i uszkadzają nerki.  Kamienie nerkowe prowadzące do tworzenia się zatorów, wszelkie guzy czy  powiększona prostata u mężczyzn również może się przyczynić do ciężkich stanów choroby nerek. No i oczywiście podstawowe dolegliwości takie jak infekcje dróg moczowych, oraz inne choroby wpływające na system immunologiczny organizmu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w codziennej diecie? Otóż musimy bardzo uważać i kontrolować spożywanie białka. Nadmiar jak się okazuje, może być szkodliwy, jeśli mocno przesadzimy i przekroczymy zapotrzebowanie organizmu to konsekwencje mogą być groźne. Nerki w takiej sytuacji zostają brutalnie zmuszone do cięższej pracy, ponad swoje możliwości, aby móc wydalić z organizmu nadmiar azotu. Szczególnie narażeni na przedawkowanie są kulturyści,  jak pokazują ostatnie badania, paradoksalnie także dzieci znajdują się w grupie, która stanowczo za dużo przyjmuje białka do swojego organizmu. Jak do tego dochodzi? Rodzice po prostu nie zastanawiają się nad odpowiednią dietą swoich pociech, nie mają także świadomości składu wielu potraw, produktów (w szczególności mięsnych) i co za tym idzie nie ograniczają pewnych posiłków serwowanych systematycznie dzieciom. Do nieodwracalnych skutków może również prowadzić nadmierne przyjmowanie kreatyny (są to substancje zbliżone do białek). Badania jednoznacznie dowodzą, że zbyt duże stężenie kreatyny we krwi może stać się przyczyną poważnego uszkodzenia nerek. Dlatego co najmniej raz w roku kontrolujmy mocz na obecność białka, krwinek białych , oraz krwinek czerwonych.
W życiu codziennym unikajmy papierosów, a w razie nałogu postarajmy się go zwalczyć permanentnie, bowiem zwiększa on wielokrotnie ryzyko pojawienia się niewydolności nerek. Pijmy w nadmiarze (chyba że pojawiają się obrzęki, wtedy należy ograniczyć), a jedzmy z umiarem, gdyż jak wcześniej już wspomniałam cukrzyca i nadciśnienie prowadzą do poważnych uszkodzeń nerek.

No Comments

Post a Comment