57047
post-template-default,single,single-post,postid-57047,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy chorób nerek

Objawy chorób nerek

Do momentu poważnego zaawansowania choroby ciężko ją niestety wykryć. Można natomiast zaobserwować różnego rodzaju dolegliwości w swoim organiźmie.  Nie są to jednak objawy, które od razu skierują nasze podejrzenia w kierunku choroby nerek. Mogą na pewno wzbudzić pewien niepokój i skłonić do wizyty lekarskiej, czy też udania sie na badania. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę? Na pierwszym miejscu  jest to częste oddawanie moczu, szczególnie nocą, następnie skurcze mięśni, sucha i swędząca skóra, ciągłe zmęczenie, wysokie ciśnienie krwi, ból w czasie wypróżniania, zapach amoniaku w moczu. Mogą towarzyszyć także podstawowe objawy wszelkich chorób, a mianowicie gorączka, ogólne osłabienie organizmu , brak apetytu, nerwowość. Wymienione wyżej objawy, to tak na prawdę jedynie pojedyncze sygnały, że coś niedobrego się dzieje, jest to znak, którego absolutnie nie powinniśmy lekceważyć. 

Mniej więcej wiemy już jakie objawy towarzyszą chorym nerkom, na co należy zawracać uwagę, czego nie bagatelizować. Jednakże zanim udamy się do lekarza wraz ze swoimi obawami i dolegliwościami możemy spróbować zdiagnozować orientacyjnie chorobę samemu. W związku z tym postaram się wymienić główne rodzaje schorzeń na które powinniśmy w razie uzasadnionego niepokoju zwrócić szczególną uwagę.

1) Kamica nerkowa – najczęściej spotykana jest wśród mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo silnym, nieraz kilkugodzinnym bólem w okolicach nerek, który promieniuje w kierunku krocza. Pojawia się parcie na pęcherz, czasem krwiomocz, niekiedy także mamy do czynienia z nudnościami oraz wymiotami.  Jak choroba powstaje? Tworzą się kamienie nerkowe, które to przemieszczając się przez moczowód w kierunku pęcherza prowadzą do do bardzo silnych bóli.

2) Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to choroba powstała w wyniku słabego układu odpornościowego. Często jest konsekwencją niewyleczonych angin, gryp, a także zakażeń skóry. Kogo dotyczy? Najczęściej dzieci do 11 roku życia. Jakie objawy? Rzadsze oddawanie moczu, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, podwyższone ciśnienie krwi, intensywne bóle głowy, oraz obrzęk, niekiedy nawet całej twarzy. Nieleczone schorzenie może stać się przyczyną niewydolności nerek!

3) Odmiedniczkowe zapalenie nerek – spowodowane dużą ilością bakterii w moczu, dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, a na największe ryzyko zachorowania narażone są kobiety. Charakteryzuje się bólem w okolicy lędźwiowej, nadciśnieniem tętniczym jak i osłabieniem organizmu.

4) Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek – to już nieco inny przypadek, bowiem jest to choroba dziedziczna, wrodzona. Co nie oznacza, że od razu pojawią się określone objawy, niestety dają o sobie znać dopiero po 40 roku życia! Tworzą się w nerkach liczne torbiele, które powodują systematyczne niszczenie miąższu nerkowego. Choroba może trwać nawet przez 20 lat i łączy się z postępującą utratą czynności nerek.

5) Niewydolność nerek – tu już mamy do czynienia z poważniejszymi stanami. Organizm nie jest w stanie pozbywać się toksyn, wydalania wody. Objawy tak szybko się nie ujawniają, bo dopiero po uszkodzeniu ponad 60% miąższu nerkowego. Pojawia się wtedy problem małej ilości moczu, czasem nawet brakiem. Możemy mieć do czynienia z dwoma głównymi rodzajami niewydolności nerek, a mianowicie: ostra (oznacza natychmiastowe i nieprzewidziane załamanie się czynności wydalniczej nerek) i przewlekła (proces powolny, jest skutkiem schorzeń matabolicznych, zakażeń układu moczowego, wcześniej wspomnianej kamicy nerkowej. Prowadzi do schyłkowej niewydolności nerek.

6) Mocznica – tu już mamy do czynienia z krańcowym upośledzeniem nerek.

7) Rak nerki – przyczyna choroby tak na prawdę nie jest jednoznaczna, wiadomo jedynie tyle że pojawia się u osób obciążonych genetycznie, w rodzinach gdzie występowały przypadki guzów nerek. Większe ryzyko choroby ponoszą osoby palące i częściej mężczyźni niżeli kobiety. Objawy pojawiają się późno, rak wykrywany jest często dopiero po 50. roku życia. Wyczuwalny jest guz w jamie brzusznej, łatwy do wykrycia, chudnięcie charakterystyczne jak wiadomo dla nowotworów, brak apetytu, krwiomocz, gorączka, u mężczyzn żylaki powrózka nasiennego.

No Comments

Post a Comment