57048
post-template-default,single,single-post,postid-57048,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie nerek

Leczenie nerek

Do momentu poważnego zaawansowania choroby ciężko ją niestety wykryć. Można natomiast zaobserwować różnego rodzaju dolegliwości w swoim organiźmie.  Nie są to jednak objawy, które od razu skierują nasze podejrzenia w kierunku choroby nerek. Mogą na pewno wzbudzić pewien niepokój i skłonić do wizyty lekarskiej, czy też udania sie na badania. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę? Na pierwszym miejscu  jest to częste oddawanie moczu, szczególnie nocą, następnie skurcze mięśni, sucha i swędząca skóra, ciągłe zmęczenie, wysokie ciśnienie krwi, ból w czasie wypróżniania, zapach amoniaku w moczu. Mogą towarzyszyć także podstawowe objawy wszelkich chorób, a mianowicie gorączka, ogólne osłabienie organizmu , brak apetytu, nerwowość. Wymienione wyżej objawy, to tak na prawdę jedynie pojedyncze sygnały, że coś niedobrego się dzieje, jest to znak, którego absolutnie nie powinniśmy lekceważyć.

Mniej więcej wiemy już jakie objawy towarzyszą chorym nerkom, na co należy zawracać uwagę, czego nie bagatelizować. Jednakże zanim udamy się do lekarza wraz ze swoimi obawami i dolegliwościami możemy spróbować zdiagnozować orientacyjnie chorobę samemu. W związku z tym postaram się wymienić główne rodzaje schorzeń na które powinniśmy w razie uzasadnionego niepokoju zwrócić szczególną uwagę.

1) Kamica nerkowa – najczęściej spotykana jest wśród mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo silnym, nieraz kilkugodzinnym bólem w okolicach nerek, który promieniuje w kierunku krocza. Pojawia się parcie na pęcherz, czasem krwiomocz, niekiedy także mamy do czynienia z nudnościami oraz wymiotami.  Jak choroba powstaje? Tworzą się kamienie nerkowe, które to przemieszczając się przez moczowód w kierunku pęcherza prowadzą do do bardzo silnych bóli.

2) Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to choroba powstała w wyniku słabego układu odpornościowego. Często jest konsekwencją niewyleczonych angin, gryp, a także zakażeń skóry. Kogo dotyczy? Najczęściej dzieci do 11 roku życia. Jakie objawy? Rzadsze oddawanie moczu, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, podwyższone ciśnienie krwi, intensywne bóle głowy, oraz obrzęk, niekiedy nawet całej twarzy. Nieleczone schorzenie może stać się przyczyną niewydolności nerek!

3) Odmiedniczkowe zapalenie nerek – spowodowane dużą ilością bakterii w moczu, dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, a na największe ryzyko Jak możemy się uchronić przed chorobami nerek? Pierwsze rady skieruję przede wszystkim do kobiet. Bardzo wiele słyszymy o licznych dolegliwościach dotyczących zapalenia pęcherza, częstego oddawania moczu, bólu z tym związanego i innych podobnych przypadłości. Drogie Panie, na wstępie należy bezwzględnie unikać zakażeń wszelkiego rodzaju, ciepło się ubierać, nie siadać na zimnych powierzchniach. Szczególnie zwracam też uwagę młodym dziewczętom, którym często zdarza się ubierać  krótkie bluzki, skąpe ubrania niekiedy w dni, czy porę roku ,która kompletnie nie jest adekwatna do wymarzonego stroju. A jeśli raz przeziębimy pęcherz, czy nerki to później będzie się ten problem już cyklicznie powtarzał, a w razie braku leczenia ulegnie pogłębieniu.

Jeśli natomiast pojawią się pierwsze objawy, nawet te najmniejsze, należy od razu udać się do lekarza. Dlaczego? Bo jeśli zbagatelizujemy problem, to wróci on do nas jeszcze wiele razy… Zakażenie należy wyleczyć natychmiastowo i do końca. Tylko wtedy mamy szansę na zwalczenie choroby! W przeciwnym razie będziemy narażeni już systematycznie na tego rodzaju schorzenie, które nie ma co ukrywać jest bardzo uciążliwe. Dlaczego tak uczulam kobiety jeśli chodzi o ten problem? Niestety to one są najbardziej narażone na zakażania bakteryjne z uwagi na budowę anatomiczną, a dokładniej mówiąc po przez krótką cewkę moczową, która to pozwala drobnoustrojom na łatwe i szybkie dotarcie do nerek. Jeśli chodzi o domowe sposoby walki z lekkimi dolegliwościami związanymi przykładowo z zapaleniem pęcherza, to polecam spożywanie dużych ilości przetworów żurawinowych, lub porzeczkowych. Należy przyjmować jak najwięcej wody, oczyszczać organizm z toksyn. Bardziej zaawansowane leczenie wymaga już wizyty u specjalisty, który dobierze i przepisze nam na receptę konkretne leki, poleci też może określone metody, czy środki naturalne (zioła, płyny na bazie owoców), ale to jedynie w przypadku tych lżejszych schorzeń. Można także udać się do dietetyka, który  ułoży nam dietę adekwatną do dolegliwości, na pewno nie wyeliminuje to wszelkich infekcji, ale niewątpliwie wpłynie pozytywnie na kondycję organizmu.

Problem chorych nerek dotyczy już niestety coraz większej liczby jednostek, przyczyn także jest wiele, rozwijają się choroby cywilizacyjne, takie jak na przykład miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca o której coraz częściej słyszymy. Zastanówcie się Państwo także nad listą leków, które przyjmujecie, a przede wszystkim nad ibuprofenem, tudzież paracetamolem. Środki przeciwbólowe mają ogromny wpływ na kondycję nerek (oczywiście w przypadku nadmiernego przyjmowania). Dlatego zanim zażyjemy tabletkę zastanówmy się trzy razy, czy na pewno jest aż tak niezbędna, czy może poradzimy sobie sami z określonym schorzeniem.  Zwracajmy także uwagę na spożywane pokarmy, bowiem nadmierne przyjmowanie białka, w szczególności u osób starszych jest ryzykowne dla chorób nerek.

Powinniśmy również dokonać wywiadu rodzinnego (nawet jeśli nic nam nie dolega), czy ktoś przechodził choroby nerek, czy były to stany poważne, przewlekłe, czy też mniej groźne ale warte zwrócenia uwagi. W momencie otrzymania informacji potwierdzającej ewentualne przypuszczenia, nie można jej lekceważyć.  Im wcześniej udamy się do lekarza pierwszego kontaktu tym szybciej dostaniemy skierowanie na badania  i tym samym upewnimy się czy jesteśmy zdrowi. Pamiętajmy, iż w przypadku wykrycia choroby w odpowiednim czasie mamy szansę na zwalczenie jej, bądź co najmniej łagodzenie.

Większa część tego artykułu poświęcona została raczej profilaktyce, niżeli sprecyzowanemu leczeniu, bowiem ta część należy już do lekarza specjalisty i jego decyzji względem danej jednostki. Na podstawie dokładnych badań i w zależności od ich wyników podejmuje on decyzję o formie leczenia.  Jeśli wydolność nerek jest zachowana, podejmujemy leczenie farmakologiczne, dietetyczne, bądź chirurgiczne. Co do całkowitej niewydolności nerek, stosuje się leczenie narkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa i przeszczep nerki).

No Comments

Post a Comment