57050
post-template-default,single,single-post,postid-57050,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Choroby nerek

Choroby nerek

 

Choroby nerek to niezwykle kłopotliwe schorzenie, bowiem bardzo długi czas może przebiegać bezobjawowo, chorzy rzadko odczuwają konkretne dolegliwości. Dlatego też należy przeprowadzać badania, ponieważ brak leczenia oznacza ryzyko nieodwracalnych zmian w narządach, czasami nawet groźnych dla życia!

Na wstępie należałoby wspomnieć o tym czym są nerki, do czego są nam tak na prawdę potrzebne i jaką pełnią rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Niby mniej więcej wiemy gdzie się znajdują, ale jeśli mielibyśmy wskazać dokładniejsze położenie to stanowiłoby to mały problem. Zatem, wspomniane narządy przypominają w kształcie fasolę, a ich wielkość można porównać, (oczywiście w przybliżeniu) do pięści. Znajdują się zaraz pod klatką piersiową, obok środkowej części pleców. Jaką pełnią rolę? To niesamowite, ale filtrują aż (około) 189 litrów krwi codziennie, przy czym wydalają w przybliżeniu 1,9 litra niepotrzebnych produktów przemiany materii, oraz nadmiaru płynów w postaci moczu. To nie wszystko, usuwają także leki i toksyny, uwalniają hormony do krwi, regulują poziom wody w organizmie , mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, oraz zachowują równowagę kwasowo – zasadową.

Co wpływa na uszkodzenie nerek? Przyczyną może stać się cukrzyca, nadciśnienie tudzież inne zaburzenia, o których dokładniej wspomnę później. Chore nerki źle wpływają na ogólną kondycję organizmu i uniemożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie. W najgorszym wypadku może dojść nawet do niewydolności nerek, a co za tym idzie konieczny jest przeszczep nerki w celu ocalenia życia. 

Istnieje wiele chorób nerek, natomiast zwrócę uwagę na dwie grupy, które my, niedoświadczeni tak na prawdę w tym temacie pacjenci możemy zwrócić uwagę. Grupa pierwsza charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi, czyli jesteśmy w stanie świadomie stwierdzić, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Są to między innymi kamice nerkowe tudzież zakażania dróg moczowych, bardzo często występujące u kobiet zapalenie pęcherza. Te uciążliwe dolegliwości przejawiają się między innymi bólami brzucha, lub okolicy lędźwiowej, gorączką, bolesnym oddawaniem moczu. Dlatego jeśli mamy jakieś wątpliwości, przechodziliśmy, lub przechodzimy tego rodzaju dolegliwości musimy koniecznie przeprowadzić badania! Wyniki mogą wykazać liczne zmiany  w moczu, a mianowicie liczne bakterie w osadzie, podwyższone opadanie krwinek czerwonych – znane nam OB, czy leukocytozę.
Druga grupa należy do tej bardziej kłopotliwej co do zdiagnozowania. Któż z nas nie przechodził grypy, anginy, ostrych przeziębień? Myślę, że każdy. Problem tylko polega na tym, że często zaniedbujemy chorobę, chodzimy do pracy mimo złego samopoczucia, narażamy swój organizm na zbyt wiele. Konsekwencją tego właśnie jest narażanie układu immunologicznego na powstanie licznych postaci ostrych i przewlekłych zapaleń nerek. Choroba taka często przebiega bezobjawowo, niekiedy nawet latami! Mogą powstać także nowotwory nerek, które głównie we wczesnym stadium, nie objawiają się bólami. Dlatego w większości przypadków choroby te wychodzą w czasie przeprowadzania przypadkowych badań i pacjent przeżywa szok, bo przecież nic nie bolało, nic nie dokuczało, nie było objawów. Jest to przestroga na przyszłość – nie czekajmy aż będzie za późno, aż 'zacznie boleć', badanie moczu nie kosztuje nas ani dużo wysiłku, ani wkładu finansowego drodzy Państwo.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy każdy z nas jest narażony na przewlekłą chorobę nerek, czy też niektórzy mogą spać spokojnie? Otóż niestety każdy może zachorować. W różnym wieku, na różnym etapie życia, począwszy od lekkich objawów kończąc na przewlekłej chorobie. Bardziej jednak są narażone osoby chore na cukrzycę, cierpiące na nadciśnienie, u osób które znajdują się grupie ryzyka dziedziczenia, oraz ludzie starsi.

No Comments

Post a Comment