65461
post-template-default,single,single-post,postid-65461,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Można efektywnie łagodzić objawy narkolepsji. Podaje się wtenczas medykamenty, które pobudzają pracę mózgu. Niestety nie wszystkie te lekarstwa można dostać w Polsce (tj. pochodne amfetaminy używane np. w Stanach Zjednoczonych). Farmaceutyki nie usuwają senności w zupełności, pozwalają jednakże na normalne funkcjonowanie. W leczeniu używa się także wybrane leki przeciwdepresyjne.

Łatwą techniką poprawienia czujności są profilaktyczne 10 – 20 minutowe drzemki. Ich korzystny efekt utrzymuje się zazwyczaj do ok. 2 godzin. Niestety, aż 50% osób z narkolepsją zasypia w czasie prowadzenia samochodu. W razie podejrzenia tego schorzenia trzeba niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry bądź neurologa.

Poza leczeniem farmakologicznym zaleca się stosowanie 2 bądź 3 drzemek w przeciągu dnia, które pomagają nadzorować senność i utrzymanie poziomu czuwania. Pomocne są także właściwe dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Chory z narkolepsją musi pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim. Równie istotną rzeczą jest edukacja na temat narkolepsji rodziny, osób bliskich, nauczycieli, a także współpracowników chorego. Wskazane jest także czynne uczestnictwo w grupach wsparcia dla chorych oraz ich rodzin.

No Comments

Post a Comment