58416
post-template-default,single,single-post,postid-58416,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

(wtórne)

Nadciśnienie pierwotne (samoistne) – jest jednym z rodzajów nadciśnienia, o trudnych do ustalenia przyczynach, wśród których wymienia się uwarunkowania genetyczne (czynnik dziedziczenia) tryb życia, charakter wykonywanej pracy, odporność na stres, dietę, . Ta ostatnia jest czynnikiem sprzyjającym nadciśnieniu. Nadciśnienie pierwotne dotyczy ok. 95 procent osób cierpiących z powodu tej dolegliwości, częściej są to kobiety niż mężczyźni. Pierwsze objawy schorzenia (bóle i zawroty głowy, obrzęki, kłopoty ze snem, nadpobudliwość nerwowa) pojawiają się z reguły między 30 a 40 rokiem życia, często są ignorowane bądź wcale nie kojarzone z nadciśnieniem.

Nadciśnienie objawowe (wtórne) – to rodzaj nadciśnienia o ustalonej przyczynie, którą może być np. inna choroba: schorzenia nerek, miażdżyca (lub nadciśnienie jako efekt uboczny zażywania leków). Przykładem nadciśnienia objawowego jest nadciśnienie naczyniowo – nerkowe powodujące niedokrwienie nerki – wskutek zwężania tętnicy nerkowej lub tętnic nerkowych.

Nadciśnienie utajone objawiające się znacznymi wahaniami ciśnienia tętniczego, ale tylko
w określonych sytuacjach:. stres, wysiłek fizyczny lub np. po spożyciu kawy. Normalnie ciśnienie utrzymuje się w normie, ale pod wpływem określonych bodźców znacznie się podwyższa. O tak zwanych pacjent powinien powiadomić lekarza.

 

 

No Comments

Post a Comment