63626
post-template-default,single,single-post,postid-63626,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Pomoc dla dzieci z mózgowym porażeniem niosą lekarze kilku specjalizacji medycznych. Diagnostą przodującym jest w tych wypadkach neurolog, określający zmiany w mózgu. W zależności od stopnia ubytku neurologicznego można rozróżnić trzy formy mózgowego porażenia dziecięcego: lekką, o średniej intensyfikacji oraz ciężką. Nieodzowne są także konsultacje z lekarzem ortopedą, z uwagi na możność wystąpienia w niektórych sytuacjach zwichnięć w okręgu stawów biodrowych lub anomalii w obrębie układu kostnego. Ortopedzi wybierają odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny dla małego pacjenta i zastosowaniu właściwe zabiegi profilaktyczne (zapobiegawcze).
Pierwszym terapeutą, który powinien pomóc rodzicom chorego dziecka jest lekarz neurologii. Specjalista ten kieruje dziecko do kliniki, w której zajmie się nim lekarz rehabilitant. Jednocześnie powinna być wykonywana stymulacja psychopedagogiczna, której celem jest przygotowanie chorych dzieci do podjęcia nauki w szkole. Maluchy z nieprawidłowościami ruchowymi, powinny jak najmocniej brać udział w życiu społecznym. Jednakże szeroko pojmowana rehabilitacja chorych dzieci nie może zmniejszać ich potrzeb psychicznych, przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa.

No Comments

Post a Comment