59730
post-template-default,single,single-post,postid-59730,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przebieg i powikłania

Wirus Epsteina – Barra potrzebuje, co najmniej miesiąc czasu, by za jego sprawą rozwinęła się mononukleoza. Może objawiać się w formie przewlekłej, pod nazwą chronicznego zespołu Epsteina – Barra, lub zespołu przewlekłego zmęczenia. Jak wskazuje nazwa schorzenia, objawia się ogólną utratą sił witalnych, a czasem i depresją.

Objawy na początku choroby nie dają o sobie znać. Mogą występować bóle głowy, bóle mięśni i stawów, a po kilku dniach bóle gardła i kłopoty z przełykaniem. Częstym objawem wskazującym na mononukleozę jest powiększenie się śledziony (ok. 50 %) i wątroby. U dzieci choroba trwa ok. miesiąca. By zapobiec komplikacjom ze strony innych infekcji, często koniecznym jest by chory maluch został w szpitalu pod opieką specjalistów. Pozostając w domu, musi zdrowieć pod czujnym okiem rodziców. W okresie zdrowienia znów pojawia się nasilone zmęczenie, złe samopoczucie i trudności w koncentracji. Końcowa faza może objawić się również jako zespół przewlekłego zmęczenia. W tym wypadku dolegliwości występują przez dłuższy okres czasu. Rekonwalescencja po odbytej chorobie trwa zwykle ok. 4 – 6 miesięcy.

Powikłania związane z mononukleozą zdarzają się stosunkowo rzadko. Wirus Epsteina – Barra powoduje zmniejszenie się ilości płytek krwi oraz granulocytów. Groźnym powikłaniem związanym z tą chorobą może być pęknięcie śledziony, poprzedzone jej nadmiernym przyrostem i wiążące się z ostrym bólem. Ze strony układu nerwowego mogą wystąpić zapalenie mózgu, stany padaczkowe, psychozy, a ze strony układu oddechowego obrzęk dróg oddechowych. Na szwank narażony jest też układ krążenia, a mononukleoza może być powodem zapalenia mięśnia serca lub osierdzia.

Po przebyciu choroby, do rzadkich należą przypadki, by nawróciła. Jeśli tak się dzieje, może to być objaw poważnej dysfunkcji układu odpornościowego.

Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa. W terminologii medycznej określana jako wypuklina –  „wypadnięcie” jądra miażdżystego (galaretowatego), inaczej wypadnięcie dysku. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów i krążków międzykręgowych, tak zwanych dysków. Jeżeli któraś część kręgosłupa zostanie nadmiernie przeciążona, np. wskutek podnoszenia ciężarów, bądź też osłabiona na skutek przebytych urazów, może nastąpić wypadnięcie dysku. Dyskopatia powstaje także w trakcie procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa i stanowi jeden z jego etapów.

 

No Comments

Post a Comment