57082
post-template-default,single,single-post,postid-57082,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy mononukleozy

Objawy mononukleozy

 

Objawy mononukleozy w jej początkowym stadium nie są zauważalne. Od momentu zarażenia, proces jej powstawania w organizmie, trwa od ok. miesiąca do 50 dni. Dopiero później można zauważyć niepokojące symptomy. W pierwszym tygodniu, chora osoba odczuwa bóle gardła, brzucha i ogólne zmęczenie. U dzieci pojawia się gorączka, mogąca utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Charakterystyczne dla mononukleozy są czerwone lub fioletowe plamki, pojawiające się na podniebieniu, oraz zaczerwienie, a czasem białe lub szare naloty na migdałkach, które przy wyziewie są przyczyną nieprzyjemnego, mdłego zapachu. Przy infekcjach gardła, lekarz może zalecić stosowanie ampicyliny. U dziecka chorego na mononukleozę, pojawi się wysypka. Dodatkowo występuje bolesne powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza tych z tyłu szyi, a czasem też pod pachwinami. Typowym dla tej choroby symptomem, jest również powiększenie śledziony oraz wątroby.

U dorosłych osób, mononukleoza może nie powodować tak znaczących objawów. Może też wcale nie być zauważona. Nie leczona rzadko wywołuje powikłania, a z czasem może i sama zaniknąć. Gdy choroba za cel obierze sobie układ nerwowy, mogą występować bóle karku, bóle głowy oraz bezsenność.

 

No Comments

Post a Comment