69061
post-template-default,single,single-post,postid-69061,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Wybór leczenia zależy od:

  •     wielkości mięśniaka i jego lokalizacji,
  •     charakteru mięśniaka (np. czy nie jest wypełnioną krwią),
  •     zagrożenia dla życia pacjentki,
  •     intensywności objawów jakie daje mięśniak,
  •     od wieku pacjentki.

Lekarze mający do czynienia z małymi mięśniakami, nie dającymi objawów często zostawiają je bez żadnych reakcji z ich strony, oczywiście poza systematyczną obserwacją. Gdy mięśniak jest niewielkich lub średnich rozmiarów oraz gdy jego lokalizacja na to pozwala, lekarze usuwają go za pomocą metody zwanej laparoskopią. Zabiegu dokonuje się w znieczuleniu. Przez niewielkie otwory w brzuchu pacjentki lekarze wprowadzają narzędzia, którymi sprawnie usuwają dany twór. Pacjentki opuszczają szpital zazwyczaj po około 2-5 dniach od zabiegu.

Mięśniaki, które rosnąc kierują się w stronę szyjki macicy można usunąć przez pochwę. Zabieg ten również nie jest skomplikowany. Najgorzej jest jednak z mięśniakami, które są duże, przylegają sporą powierzchnią do błony śluzowej jamy macicy, są wypełnione krwią, rosną w kierunku jamy otrzewnej. W tych sytuacjach lekarze zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem dla pacjentki.

Duży rozmiar mięśniaka eliminuje możliwość usunięcia go przez pochwę oraz metodą laparoskopii. W takich sytuacjach konieczne jest usunięcie mięśniaka poprzez dokonanie cięcia powłok brzucha, tak jak się to robi podczas cesarskiego cięcia. W bardzo wielu przypadkach taki zabieg może jednak wiązać się z usunięciem nie tylko mięśniaka ale i również całej macicy. Bowiem próba usunięcia dużych mięśniaków może być równoznaczna z ryzykiem powstania dużego krwawienia wewnętrznego, co stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjentki.

Pacjentka przed tego typu operacją musi się zastanowić czy wyraża zgodę na takie rozwiązanie. Może nie zabrzmi to zbyt ładnie ale większość starszych kobiet, które już mają dzieci nie będą się tutaj długo zastanawiały i podpiszą taką zgodą. W przypadku młodych, bezdzietnych kobiet znalezienie się w takiej sytuacji jest naprawdę dramatyczne…

W takich przypadkach można spróbować jeszcze jednej deski ratunku, jaką stanowią zastrzyki hormonalne. Kuracja polega na podawaniu pacjentce serii zastrzyków, które mają na celu zmniejszenie mięśniaka, do rozmiarów umożliwiających jego bezpieczne usunięcie z pozostawieniem macicy na swoim miejscu. Metoda ta niestety nie zawsze daje pożądane rezultaty. Pacjentka musi jednak być przez cały czas pod ścisłą kontrolą lekarza.

No Comments

Post a Comment