58823
post-template-default,single,single-post,postid-58823,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Manometr

Manometr

Manometr jest urządzeniem służącym do pomiaru substancji takich jak gaz lub para. Naukowcy wykorzystują je do dokładnych pomiarów ciśnienia gazów  w doświadczeniach laboratoryjnych. W medycynie rodzaj manometru o nazwie sfigmomanometr (z gr. sphygmós), jest wykorzystywany w celu uzyskania odczytu ciśnienia krwi. Istnieją jego dwa rodzaje. Pierwszy, cyfrowy jest dość łatwy w obsłudze i praktyczny w hałaśliwym otoczeniu. Niestety jego precyzja nie jest na tyle dostateczna, by korzystający z niego pacjenci uznali go za najlepszy. Ponadto, manometry cyfrowe nie są wskazane do stosowania przy takich zaburzeniach, jak miażdżyca, czy zaburzenia rytmu serca. Niektóre, ręczne manometry cyfrowe okazują się bardzo dokładne, lecz podczas pomiaru, monitor musi być umieszczony na wysokości serca. Inny rodzaj tego urządzenia jest nieco bardziej poręczny. Ciśnienie jest mierzone automatycznie, przez nacisk palca. Drugi, ręczny manometr powinien być obsługiwany przez wykwalifikowane osoby. Daje on najbardziej precyzyjne i bezwzględne pomiary, przez co jest używany do oceny ciśnienia krwi u pacjentów wysokiego ryzyka, w tym u kobiet w ciąży.

Pomiar ciśnienia przeprowadza się na podstawie dwóch wartości: skurczowej i rozkurczowej. Faza skurczu odnosi się do chwili, w której serce wypompowuje krew do aorty. Faza rozkurczu oznacza spoczynek, podczas którego serce napełnia się krwią. Typowy odczyt ciśnienia krwi dla osoby dorosłej, zazwyczaj wynosi 120/78, przy czym zmienia się w zależności od wieku i wielu innych czynników. Wykorzystywane w manometrze mankiety, powinny być specjalnie dobrane, zwłaszcza jeśli dorosły lub dziecko mają większy, bądź mniejszy niż przeciętnie obwód ramienia.

No Comments

Post a Comment