65451
post-template-default,single,single-post,postid-65451,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Niestety nie istnieje żadne działanie zapobiegawcze, które w 100% ochroni nas przed malarią. W związku  z tym pojawienie się gorączki po powrocie z terenów, gdzie choroba ta występuje powinno wzbudzić podejrzenia, nawet u ludzi, którzy przyjmują regularnie leki.

W związku z tym, że nieleczona malaria może doprowadzić do śmierci, zaraz po wystąpieniu jej niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Malarie leczy się znanym już od ponad 300 lat proszkiem zwanym chininą, jednakże tylko wtedy, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium. Chinina może wywoływać niepożądane efekty uboczne. Czasami stosowana jest także jako środek zapobiegawczy. W leczeniu malarii stosuje się także chlorochinę, halofantrynę oraz różnego rodzaju antybiotyki. Wybór odpowiedniego leku jest uzależniony w dużej mierze od obszaru geograficznego i gatunku zarodźca.

Niestety, jak dotąd nie udało się stworzyć skutecznej szczepionki przeciwko pasożytom malarii, dlatego też w ramach profilaktyki stosuje się używanie leków przeciwzimniczych. Rodzaj leku zależy od regionu, w którym występuje choroba.

Zapobieganie szerzenia się tej choroby polega na likwidacji miejsc lęgowych przenoszących ją komarów. Ogranicza się także och dostęp do ludzi. Istotne jest to, aby brać pod uwagę to, w którym kraju istnieje ryzyko zakażenia. Być może dla pewności powinniśmy zmienić miejsce planowanego pobytu. Liczy się przede wszystkim nasze zdrowie a nie piękne, choć niebezpieczne miejsca, które pragniemy zwiedzić.

 

No Comments

Post a Comment