58380
post-template-default,single,single-post,postid-58380,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe zwane jest inaczej dziedzicznym, bądź też łysieniem typu męskiego. Występuje najczęściej i w 95% przypadków problem dotyczy zazwyczaj właśnie tego rodzaju łysienia. Jest ono uwarunkowane genetycznie, co oznacza, że nasze włosy podlegają takim samym przemianom, jak włosy naszych rodziców. Ten typ łysienia można zauważyć u 80% mężczyzn. Przeciętnie co trzeci mężczyzna między 25 a 40 rokiem życia jest skonfrontowany z łysieniem o różnym stopniu nasilenia. Zgodnie z obserwacjami, wśród 50-latków ponad połowa mężczyzn straciła już włosy. Problem łysienia zależny jest także od rasy. Udowodniono, iż najczęściej dotyczy rasy białej. Łysienie męskiego typu polega przede wszystkim na cofaniu się linii włosów czoła i skroni, w rezultacie czego pojawiają się tzw. zakola. Natomiast na czubku głowy włosy znacznie przerzedzają się, by z czasem przekształcić się w okrągłą łysinę stopniowo powiększającą swoje rozmiary.

Chociaż łysienie określa się jako męskiego typu, problem dotyczy także kobiet. Jak pokazują sondaże, około 60% kobiet przed 60-tym rokiem życia przeżywa koszmar związany z łysieniem. U kobiet proces przebiega nieco inaczej i łagodniej i najczęściej dotyczy czubka głowy. Zaczyna się od przerzedzania włosów, ale praktycznie nigdy nie dochodzi do całkowitego łysienia.

Bezpośrednią przyczyną łysienia jest testosteron, którego mężczyźni mają znacznie więcej, aniżeli kobiety, a który przyspiesza łysienie. Dzięki enzymom w kobiecym organizmie, które przekształcają osławiony testosteron w estradiol, kobiety są niejako chronione przed zupełnym łysieniem.

 

No Comments

Post a Comment