62022
post-template-default,single,single-post,postid-62022,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy

Istnieje wiele metod leczenia łuszczycy, zarówno tych konwencjonalnych jak i niekonwencjonalnych. Polegają one głównie na łagodzeniu objawów i nie gwarantują całkowitego wyleczenia. Łuszczycę zalicza się do chorób, z którymi należy nauczyć się żyć, gdyż nie można jej całkowicie wyleczyć. Jak na razie możliwe jest tylko zaleczanie jej objawów, szczególnie w okresach jej intensywnych wykwitów. Generalnie leczenie łuszczycy można podzielić na leczenie wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Do najczęstszych sposobów terapii należy smarowanie miejsc zmienionych chorobowo specjalnymi preparatami złuszczającymi naskórek. Stosuje się tu smołę węglową, ditranol, steroidy lub preparaty oparte na witaminie D. Niektóre maści niestety nieprzyjemnie pachną, choć obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej środków, które nie są tak przykre w stosowaniu. Metoda smarowania często jest łączona z fotochemioterapią, co ma na celu przyśpieszenie kuracji oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, związanych z długotrwałym stosowaniem jednej metody.

Przy zwalczaniu objawów łuszczycy pomocne są też leki doustne, takie jak; Metotreksat, retinoidy, cyklosporyna i antybiotyki.

W niektórych odmianach łuszczycy dobre efekty leczenia przynosi fototerapia i fotochemioterapia. Zabiegi te polegają na naświetlaniu chorej skóry promieniami UVA i UVB. Metoda jest najczęściej stosowana w skrajnie ciężkich przypadkach łuszczycy, jednak ze względu na ryzyko raka skóry, rozważając zastosowanie fototerapii, trzeba zasięgnąć porady specjalisty i mieć świadomość związanego z nią ryzyka.

U osób u których występuje łuszczyca głowy leczenie polega w dużej mierze na stosowaniu odpowiednich szamponów, np. z dziegciem. Maści oraz kremy z dziegciem można stosować również na inne zainfekowane łuszczycą obszary ciała. Są to bardzo skuteczne preparaty, jednak bardzo często są one odrzucane przez chorych ze względu na nieprzyjemny zapach oraz to, że środki te brudzą ubrania. Jednak osoby, które korzystają z tej metody poprawę stanu skóry widzą już po 2-3 tygodniach stosowania.

No Comments

Post a Comment