62117
post-template-default,single,single-post,postid-62117,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Dawkowanie kwasu foliowego

Dawkowanie kwasu foliowego

 

Dzieciom i osobom dorosłym: kobietom i mężczyznom zaleca się przeciętną dzienną dawkę 0.4 mg kwasu foliowego. Kobietom w ciąży zaleca się nieco więcej: 0.4 – 1 mg (miligrama). Kwas foliowy można przyjmować w postaci tabletek lub spożywać pokarmy zawierające dużą ilość witaminy B9. Do takich należą; szpinak, sałata, brukselka, brokuły, groch, fasola, soja, żółtka jaj, wątróbka drobiowa i cielęca, kalafior, drożdże piwne, sery, banany, pomarańczy i zboża: pszenica, ryż, jęczmień. Zaleca się spożywanie produktów surowych, jak choćby sałaty czy szpinaku, wtedy nie tracą one cennego składnika, jakim jest kwas foliowy.

Bardzo ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, ponieważ witamina ta pomaga zapobiegać u przyszłych mam:

  • niedokrwistości,
  • zawałowi serca,
  • ogólnie chorobom układu krążenia,
  • rakowi (okrężnicy, gardła, piersi),
  • miażdżycy.

Ułożenie takiej diety aby pokrywała ona całkowite zapotrzebowanie organizmu w kwas foliowy jest niemal niemożliwe. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze podczas gotowania czy smażenia produkty zawierające ten kwas tracą go nawet w 70%. Po drugie niektóre bogate w kwas foliowy produkty nie są polecane w zdrowej diecie, głównie ze względów kalorystycznych. I na koniec najważniejsze, że nasz organizm nie przyswaja naturalnych folianów. Z tych też powodów powinniśmy sięgać po syntetyczne preparaty kwasu foliowego, które w szczególności wpływają na prawidłową pracę serca.

No Comments

Post a Comment