65728
post-template-default,single,single-post,postid-65728,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

krzywienie kręgosłupa

Kręgosłup dotknięty kifozą ukazuje krzywiznę kręgów w górnej części pleców, przypominającą wybrzuszenie (garb). Kifoza jest definiowana jako skrzywienie kręgosłupa pomiaru od 20 do 40 stopni lub więcej, przy tym jest deformacją, której nie należy mylić ze złą postawą. Kifoza, podobnie jak skolioza, może mieć postać wrodzoną, lub powstać ze względu na pewne warunki, które mogą obejmować: problemy metaboliczne, choroby „kruchych” kości, czy rozszczep kręgosłupa.

Leczenie skrzywień kręgosłupa zależy od stopnia krzywizny. Jeśli wynosi on ponad 40 (niezależnie czy jest to skolioza, czy kifoza), może wymagać operacji. Lekkie skrzywienia zwykle leczy się fizykoterapią uwzględniającą ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców i poprawę pozycji. W uśmierzeniu bólu pomagają wówczas łagodne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku nie leczenia skrzywienia, może się ono pogarszać wraz z wiekiem. To, co rodzice powinni robić – to uważnie obserwować swoje dzieci. Niektóre wady mogą bowiem ujawniać się wraz z wiekiem. Niemal we wszystkich szkołach przeprowadzane są okresowe badania dzieci, w razie potrzeby skierowujące do ortopedy. Operacja konieczna jest zazwyczaj wtedy, gdy skrzywienie zaczyna rozwijać się w kierunku neurologicznym, bądź jest na tyle poważne, że inna metoda nie byłaby równie efektywna.

No Comments

Post a Comment