69441
post-template-default,single,single-post,postid-69441,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Krew w stolcu

Wypowiedzi Internautów na temat krwi w stolcu

 

 

W związku z ciągłym postępem technologicznym coraz więcej szuka porad medycznych na forach internetowych. Na jednym z takich forów internauta kryjący się pod nickiem „Asterix to ja” pyta innych użytkowników, czy krew w stolcu jest powodem do lęku czy tylko objawem choroby, którą można skutecznie wyleczyć.

 

Forumowicz „Michałek” radzi iść na wizytę do lekarza, najlepiej gastrologa lub proktologa i zrobić potrzebne badania. Przyczyn krwi w stolcu może być wiele. Na pewno nie można tego lekceważyć. Mogą to być „tylko” hemoroidy, a może to być również rak odbytu.

 

Internauta „Maxim” uważa, że należy również przyjrzeć się czy nie występują inne objawy. Warto również przyjrzeć się samemu wyglądowi, konsystencji i kolorowi stolca. Przykładowo cienkie stolce, towarzyszące temu wzdęcia i zaparcia mogą wskazywać na raka odbytu. Ta choroba najczęściej jest wynikiem bagatelizowania krwi w kale, która zwykle jest pierwszym objawem tego raka.

 

Według użytkownika Lesława z Gdańska krew w kale może być związana jedynie z zatwardzeniem lub innymi niezbyt groźnymi dolegliwościami. Jednakże należy się z tym problemem zgłosić jak najszybciej do lekarza i zrobić badania. W razie potrzeby konieczne będzie rozpoczęcie właściwego leczenia.

 

Laura informuje, że świeża krew w stolcu może sugerować następujące choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (często towarzyszą temu biegunki z ropą i krwią, zaparcia), żylaki odbytu, pęknięcie większych lub mniejszych żylaków odbytu, chorobę Crohna- Leśniawskiego i wiele innych. Odnośnie raka jelita grubego- tę chorobę często diagnozuje się na podstawie krwi utajonej w kale. Ta krew jest niewidoczna gołym okiem i aby potwierdzić jej obecność należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. W przypadku nowotworu świeża krew w kale zwykle pojawia się w końcowym okresie choroby, gdy nic już nie można zrobić. W celu zdiagnozowania właściwej choroby należy wykonać: kolonoskopię, USG jamy brzusznej, sigmoidoskopię oraz badanie na krew utajoną w kale- są to najważniejsze badania. Laura przypomina, że lekarz może zalecić wykonanie jeszcze innych, dodatkowych badań.

No Comments

Post a Comment