66425
post-template-default,single,single-post,postid-66425,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kaszel mokry

Leczenie kaszlu mokrego ma na celu rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie odksztuszania. W tym celu stosuje się leki wykrztuśne: syropy lub tabletki przyjmowane 3-5 razy dziennie, przy czym ostatnia dawka powinna być podana ok. godziny 16, by nie prowokować napadów kaszlu podczas snu. Można również zażywać preparaty ziołowe wspomagające odkrztuszanie np. zawierające tymianek. Warto też sięgnąć po domowe sposoby zwalczające kaszel. Na „mokry” zaleca się syrop na kaszel mokry cebulowy (do pokrojonych drobno kilku cebul dodaje się pół szklanki miodu lub cukier i odstawia na kilka godzin, następnie uzupełnia wodą i ponownie odstawia na ok. 3 godziny, najlepiej w ciepłe miejsce. Potem całość należy przecedzić, a uzyskany syrop pić kilka razy dziennie po 1 łyżeczce). Warto też „posilać się” czosnkiem, pić dużo płynów i nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. W trakcie kuracji lepiej pozostawać w domu.

Gdy kaszel jest niepokojący lub jeśli towarzyszą mu inne objawy (gorączka osłabienie, ból mięśni), należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie leki. Nie wiadomo, czy infekcja nie jest poważniejsza, niż się wydaje i niezbędne może być podanie antybiotyku. Szczególnie u dzieci nie należy ignorować kaszlu czy przeziębienia. Maluchy trudniej niż osoby dorosłe znoszą infekcje, z pewnością też wymagają łagodniejsze kuracji. Brak leczenia może mieć nieprzyjemne konsekwencje (rozwój infekcji, powikłania).

Jeśli chodzi o profilaktykę kaszlu, to najlepiej unikać sytuacji i miejsc, które prowokują kaszel: jeżeli jest reakcją alergiczną, nie należy narażać się na obecność w otoczeniu czynników alergicznych. Suche powietrze może podrażniać błony śluzowe i powodować kaszel, dlatego należy dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń i nawilżać powietrze. Jeśli to palenie papierosów jest przyczyną kaszlu, powinno się zerwać z nałogiem, a jeśli samo przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, to lepiej wystrzegać się takich miejsc. Trzeba również dbać o system odpornościowy i wzmacniać organizm, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym, gdy liczba infekcji wzrasta. Ważna jest odpowiednia dieta, strój stosowny do pogody i ruch na świeżym powietrzu.

No Comments

Post a Comment