69558
post-template-default,single,single-post,postid-69558,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński

 

 

Jedną z najstarszych metod rozpoznawania płodności jest tak zwany kalendarzyk małżeński. Jest to naturalna metoda zapobiegania ciąży polegająca na obserwacji i zapisywaniu długości poprzednich cykli miesiączkowych kobiety. Zapisywane są również codzienne pomiary temperatury. W ramach kalendarzyka małżeńskiego stosowane są metody: Ogino- Knausa, Dni Standardowych i wiele innych.

 

Podstawą wszystkich tych metoda jest roczna obserwacja cykli miesiączkowych. Aby określić pierwszy dzień płodny, trzeba od liczby dni najkrótszego w ciągu ostatnich 12 miesięcy cyklu odjąć liczbę 20 (jeśli najkrótszy cykl trwał 27 dni, to 27-20=7; zatem pierwszym dniem płodnym jest 7 dzień cyklu miesiączkowego). Natomiast w celu określenia ostatniego dnia płodnego trzeba od liczby najdłuższego cyklu odjąć 11, (przykładowo: 30-11=19).

 

Te metody zaliczane do naturalnych metod antykoncepcji cechują się następującą efektywnością: Metoda Ogino- Knausa- 9% i Metoda Dni Standardowych- 5% w przypadku prawidłowego stosowania oraz 25% w przypadku typowego stosowania.

 

Te metody są oparte na spostrzeżeniu, że od owulacji do końca cyklu (krwawienia) zazwyczaj mija mniej więcej 14 dni, zmienny natomiast jest czas cyklu przed owulacją. Po uwzględnieniu tego, że mogą wystąpić cykle dłuższe i krótsze od zaobserwowanych można otrzymać odpowiednie dane.

Alternatywnymi metodami rozpoznawania dni płodnych są:

  • Model Creightona,

  • Metoda Billingsów,

  • Metody objawowo-termiczne,

  • Metoda termiczna.

No Comments

Post a Comment