60774
post-template-default,single,single-post,postid-60774,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński

 

Metoda kontrolowania urodzeń za pomocą kalendarzyka małżeńskiego jest wolną od hormonów i innych środków zapobiegających ciąży, naturalną formą antykoncepcji. Polega na śledzeniu dni, w których przewiduje się największy stopień płodności kobiety i powstrzymywaniu się od stosunku seksualnego w tym okresie. Możecie oboje zdecydować się na tę technikę antykoncepcji z wielu względów.

Niektóre kobiety nie są w stanie, np. z powodu braku poczucia systematyczności, przyjmować pigułek antykoncepcyjnych, bądź po prostu nie tolerują hormonów w nich zawartych. Inne wybierają metodę kalendarzową z uwagi na poglądy etyczne, religijne, czy też osobiste.

W odróżnieniu od innych metod antykoncepcji, metoda kalendarza małżeńskiego jest czasochłonna i wymaga sporego wysiłku ze strony kobiety, która musi na tyle dobrze znać swoje ciało, by wiedzieć, kiedy występują u niej dni płodne.

Stworzenie kalendarzyka trwa 8 miesięcy i jest dokumentacją każdego dnia, w którym rozpoczął się cykl miesięczny. Dni płodne można ustalić przez prowadzenie dokładnej ewidencji najkrótszych i najdłuższych cyklów. Pierwsze płodne dni mogą zostać obliczone przez odjęcie 18 dni od długości najkrótszego cyklu. Ostatni płodny dzień liczy się na podstawie odjęcia 11 dni od najdłuższego cyklu. Dla przykładu, dla obliczenia pierwszego dnia płodnego w 28 dniowym cyklu, od liczby 28 odejmujemy 18, zatem 8 dzień cyklu jest pierwszym dniem owulacji.

Metoda antykoncepcji za pomocą kalendarzyka jest bardziej skuteczna dla kobiet, które mają regularne cykle miesięczne. Wtedy jest też dużo większe prawdopodobieństowo, że nie dojdzie do zapłodnienia a w efekcie, nieplanowanej ciąży.

No Comments

Post a Comment