57551
post-template-default,single,single-post,postid-57551,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Jaskra

Jaskra jest to zespół jednostek chorobowych cechujących się charakterystycznymi ubytkami w polu widzenia zazwyczaj spowodowanych natężonym ciśnieniem śródgałkowym. Jaskra zwykle rozwija się u osób powyżej 50 roku życia, lecz każdy kto ukończył 35 lat winien być poddawany badaniom co najmniej raz na 2 lata. Zwiększone ryzyko zapadnięcia na to schorzenie występuje u cukrzyków, jeżeli jednak ktoś z członków twej rodziny leczony jest z powodu jaskry, ty także możesz być nią zagrożony. Chorobę tę można rozpoznać: badając ciśnienie śródgałkowe – badając dno oka.

Jaskra może w sposób niepostrzeżony skraść ok. 90 % pola widzenia w oku. Jak to się dzieje? Na tylnej części oka jest umieszczona tzw. plamka ślepa. To miejsce na siatkówce, gdzie włókna nerwowe łączą się w nerw wzrokowy, jest pozbawione komórek światłoczułych. Jednakże nie jesteśmy świadomi obecności tej plamki, gdyż mózg potrafi „wyrównywać” brakujące fragmenty obrazu. To właśnie ta zdolność mózgu powoduje, że jaskra jest tak niebezpieczna i zdradliwa.
%modul%

Niestety do tej pory nie wynaleziono badania, które w 100% wykazałoby obecność jaskry. Na początku okulista określa (mierzy) ciśnienie płynu w oku za pomocą tonometru. Jego końcówka w sposób delikatny spłaszcza rogówkę, po czym ustala się potrzebną do tego siłę, i w ten sposób określana jest wysokość ciśnienia. Lekarz okulista może także szukać oznak jaskry, używając przyrządów, które zidentyfikują zniszczoną tkankę w systemie nerwowym, łączącym oko z mózgiem.

Leczenie jaskry w większości przypadków polega na stosowaniu raz dziennie specjalnych kropli do oczu. Krople te powstrzymują produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej. Pomocne są także zabiegi, w których promieniem laserowym „wywierca się” około dziesięciu dziurek w przedniej części gałki ocznej, blisko naturalnych dziurek odpływowych. Z leczenia operacyjnego korzysta się głownie wtenczas, kiedy nie udało się ani za pomocą farmaceutyków ani lasera spowolnić uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz postępujących skaz w polu widzenia. Technika ta polega na utworzeniu dróg przepływu cieczy wodnistej przez nacięcie oka. Używa się ją wtedy, kiedy trzeba szybko i mocno zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Popularne są trzy operacje przeciwjaskrowe:

  • irydektomia,

  • trabekulektomia,

  • fakotrabekulektomia.

No Comments

Post a Comment