57518
post-template-default,single,single-post,postid-57518,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Hormony męskie

U mężczyzn, hormony odpowiedzialne za ich cechy płciowe i funkcje seksualne, wydzielane są przez jądra oraz część siatkową kory nadnerczy. Głównym hormonem należącym do androgenów produkowanych w jądrach jest testosteron. Występuje w nich w 95% i jest syntetyzowany pod wpływem gonadotropin. Oprócz niego, jądra produkują też androsteron oraz 5 – alfa – dihydrotestosteron. Hormony płciowe u mężczyzn odpowiadają za kształtowanie się męskich narządów płciowym jeszcze w życiu płodowym, a w późniejszym okresie za wykształcenie się cech, takich jak budowa ciała, tembr głosu, czy owłosienie. Ponadto, androgeny odpowiadają za właściwą spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników. Niedobór androgenów u mężczyzn powoduje zaburzenia popędu płciowego i płodności.

Andropauza

 

Testosteron w największych ilościach jest wydzielany w okresie dojrzewania, a najwyższy poziom osiąga ok. 20 roku życia mężczyzny. Po 30 roku życia, zaczyna natomiast powolutku spadać. W rezultacie, w wieku ok. 50 lat mężczyzna przechodzi coś w rodzaju kobiecej menopauzy, choć nie objawia się to, tak jak u niej, nieodwracalnym zatrzymaniem funkcji hormonalnych lub reprodukcyjnych.

Termin andropauza został przyjęty dla określenia niedoboru hormonów u starzejących się mężczyzn. Andropauza objawia się na różnych płaszczyznach. W sferze fizykalnej występują zaburzenia snu, utrata apetytu; w sferze psychicznej: kłopoty z pamięcią, obniżenie nastroju i wigoru życiowego; na gruncie seksualnym: problemy z erekcją, brak odczuwania popędu płciowego i podniecenia. Do typowych zmian fizycznych okresu przekwitania u mężczyzny zalicza się zmniejszenie masy mięśniowej na korzyść tłuszczu trzewnego, nadciśnienie tętnicze oraz wzrost insulinoodporności, czyli stany przedcukrzycowe.  

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku, występują dolegliwości, w których zdiagnozowaniu pomoże wykonanie badania hormonalnego. Wykonuje się go w przypadku podejrzenia o: zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik pospolity, nadciśnienie tętnicze, zapalenie tarczycy, zespół torbielowych jajników, brak miesiączki, wczesne przekwitanie, testotoksykoza, czy choroba Addisona. Ponadto, badania hormonalne wykonuje się w celu stwierdzenia zaburzeń ich pracy na gruncie płciowym. Tak na przykład testosteron, występujący w nieznacznej ilości u kobiet, stanowi problem gdy zacznie wykazywać przyrost. Objawia się to pojawieniem się u kobiety niektórych z cech męskich, jak np. przyrostem owłosienia lub zmianą modulacji głosu.

No Comments

Post a Comment