63902
post-template-default,single,single-post,postid-63902,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Aby zapobiec hipotermii najlepsza metoda jest uchronienie najbardziej podatnych na emisję ciepła, części ciała czyli: głowę, plecy i szyję. Spożywaj posiłki w normalnej ilości, zażywaj dużą ilość płynów ale unikaj nadmiaru alkoholu.

Gdy nieoczekiwanie znajdziesz się w wodzie, dobrze jest abyś wiedział jak masz się zachować. Po pierwsze, nie zdejmuj odzieży. Dlaczego?.. Ponieważ w przypadku znalezienia się w zimniej wodzie, spełniają one rolę swoistej izolacji ciała. Jeżeli masz taką możliwość, załóż też czapkę. Nie wykonuj nie potrzebnych ruchów, które spowodowały by szybszy obieg wody dookoła Ciebie.
Dodatkowo podkurcz nogi i ręce skupiając je blisko tułowia. W przypadku kiedy nie jesteś sam w wodzie, trzymajcie się razem, a dzięki temu zmniejszycie zużycie ciepła.

Natomiast co robić gdy masz pod swoja opieką osobę poszkodowaną?

Otóż w każdym przypadku, konieczne jest odizolowanie poszkodowanej osoby od źródła zimna. Dlatego przenieś taką osobę do suchego, ciepłego miejsca. Gdy poszkodowany znajduje się w bezpiecznej lokalizacji, zawiadom służbę medyczną wszelkimi możliwymi sposobami. Z pacjentem obchodź się bardzo delikatnie. Postaraj się zdjąć przemoczone ubranie, a w razie konieczności, ostrożnie rozerwij lub przetnij. Spokojnie ogrzewaj głowę, szyje i plecy. Do tego celu mogą posłużyć suche ręczniki, termofory czy butelki z ciepła wodą . Kocami lub czymkolwiek co masz pod ręką, dokładnie okryj chorego, włączając w to zarówno głowę jak i szyję,
Pamiętaj! Nigdy nie zakładaj, że osoby poszkodowanej nie da się uratować. Tylko natychmiastowa reakcja może ocalić ludzkie życie.

 

No Comments

Post a Comment