57820
post-template-default,single,single-post,postid-57820,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Grzybica stóp – materiały archiwalne

Grzybica stóp – materiały archiwalne

Objawy grzybicy stóp, zwykle obejmują różne stopnie swędzenia i pieczenia. Skóra, często może się łuszczyć, a w szczególnie ciężkich przypadkach, pękać i krwawić i przy tym sprawiać ból.

U niektórych ludzi, może przebiegać bezobjawowo, stąd nie zdają sobie nawet sprawy, że mają grzybicę.

Skóra zakażona grzybicą może wyglądać, jak po bardzo intensywnym peelingu – jest zaczerwieniona, a po obu podeszwach stopy bardzo sucha.

Czasami, te suche płatki mogą jeszcze bardziej rozprzestrzeniać się na boki i wierzch stóp. Na podeszwach, zazwyczaj występuje wysypka.

Z uwagi na różne obszary stopy, które może atakować grzybica oraz jej formę, wymienia się: grzybicę podeszwy stóp; palców i powierzchni między palcami; zapalną, typu pęcherzykowatego.

Trzeci typ grzybicy (w postaci pęcherzy) pojawia się w wyjątkowych przypadkach.

Grzybica stóp najczęściej dotyka obie stopy, przy czym zdarza się, że zakażona jest tylko jedna z nich. Do tej pory, nie znalazło to jednak swojego wyjaśnienia.

Ponadto, wraz z nią, jednocześnie mogą występować inne grzybice – dłoni i pachwin (częściej u mężczyzn). Bardzo ważne jest, by wszystkie chorobowe obszary leczyć jednocześnie, by uniknąć ponownego zakażenia.

Leczenie grzybicy stóp trwa zazwyczaj kilka miesięcy, jednakże nie gwarantuje, że choroba nie powróci. U niektórych ludzi ciągle dochodzi do nawrotów grzybicy, co często wynika z braku higieny stóp. Istnieją też przypadki, że grzyb zagnieździł się w trudnodostępnym miejscu, np. pod paznokciem stopy, gdzie nie mogą dotrzeć maści przeciwgrzybiczne. Sposobów na leczenie grzybicy stóp jest wiele. Warto jednak uciec się do stosowania wypróbowanych metod domowych, które dają często lepsze efekty niż kuracje lekami z apteki. Jednym z takich domowych sposobów jest zmieszanie odrobiny proszku do pieczenia z letnią wodą i posmarowanie chorego miejsca. Po trzech minutach trzeba to spłukać i wetrzeć puder lub krochmal. Innym ciekawym i niedrogim sposobem walki z grzybicą stóp jest stosowanie szałwii, która posiada właściwości chroniące skórę stóp przed nowymi infekcjami, ponieważ hamuje proces pocenia się skóry czym pozbawia grzyby warunków do życia. Żeby szałwia mogła pomóc naszym stopom należy je moczyć w jej wywarze przez 10 minut. Pomocny w walce z grzybicą stóp może też być wyciąg z pestek grejpfruta, którym należy zwilżać parę razy dziennie miejsca zarażone. Zalecane są również kąpiele stóp o zmiennej temperaturze, co poprawia ich ukrwienie. Przez 5 minut stopy trzeba trzymać w gorącej wodzie, a później przez 10 sekund w zimnej, powtarzać dwa razy dziennie. Jeśli grzybica, pomimo stosowania tych metod, nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć kurację lekową.

W celu zapobieżenia występowaniu grzybicy stóp nośmy przewiewne obuwie, a najlepiej, jeśli pogoda na to pozwala, chodźmy boso. Zmieniajmy codziennie skarpetki, a po kąpieli starannie osuszajmy stopy. Używajmy zawsze swoich ręczników i myjek. I wcielajmy w życie rady o klapkach pod prysznicem i nienoszeniu cudzego obuwia.

No Comments

Post a Comment