57832
post-template-default,single,single-post,postid-57832,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

grzybica skóry

Ogólnie rzecz biorąc, grzybicę skóry obejmuje leczenie miejscowe, z użyciem specjalnych maści i kremów. Są one stosowane do zmian chorobowych, 2 razy dziennie, przez co najmniej 3 tygodnie. Wyzdrowienie, zwykle następuje już po dwóch tygodniach, jednak zaleca się dalsze stosowanie kremu, przez co najmniej tydzień, w celu uniknięcia nawrotu choroby. Najczęściej stosowane kremy w leczeniu grzybicy, zawierają takie substancje jak: mikonazol, klotrimazol, ketokonazol oraz terbinafinę.

Doustne leki przeciwgrzybicze stosuje się w ciężkich zakażeniach grzybiczych, w których grzyb rozprzestrzenił się w głębi skóry, przez mieszek włosowy. Zakażenia przewlekłe znacznie trudniej jest leczyć, zwłaszcza, że objawy po jakimś czasie znów się pojawiają. Wówczas można stosować dwie metody – kremy, jak i środki doustne.

W wypadku zaniechania leczenia, grzybica skóry może prowadzić do jeszcze większych problemów, takich jak: ropne zapalenie skóry, rozprzestrzenienie się choroby na skórę pachwin, stóp, głowy, czy paznokci, oraz ogólnoustrojowe zapalenie grzybicze, które w skutkach jest śmiertelne. 

W celu zapobieżenia zakażeniem grzybiczym, starajmy się unikać warunków, które sprzyjają ich rozwojowi, takich jak ciepłe i wilgotne miejsca. Podstawowym aspektem jest codzienne, regularne dbanie o higienę ciała z dbałością o to, by skóra była zawsze czysta i sucha. Jeśli współdzielimy mieszkanie z innymi osobami (nawet jeśli są to osoby bliskie sercu), nie dzielmy z nimi ręczników, szczotek do włosów, ubrań, nakryć głowy, ani innych osobistych przedmiotów. Jeśli jesteśmy pasjonatami rekreacji i często odwiedzamy takie miejsca jak siłownie, czy baseny, powinniśmy po skończeniu ćwiczeń, zakładać sandały, lub klapki pod prysznic. Pamiętajmy, że grzybicą można zarazić się też od zwierząt. U nich, charakterystycznym objawem jest strata sierści w zarażonych okolicach.

Jeśli masz jakiekolwiek objawy zakażenia bakteryjnego, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, by zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Grzybica skóry może być bowiem pierwszym symptomem inwazji grzybów na nasze ciało. Jeśli cierpisz na grzybicę i jesteś w trakcie leczenia, które, zdaje ci się, nie daje rezultatów, a objawy się potęgują, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Grzyby mogą być odporne na lek, lub, jeśli nawet o tym nie wiedziałeś, atakować już inną część ciała. Zwróć uwagę na takie objawy jak: pogorszenie zaczerwienienia plamy, uczucie ciepła przy dotyku, czerwone smugi, wydzielina ropy, gorączka, wysypka widoczna na brodzie i w okolicach głowy. Jeśli dotychczasowe leczenie, nie daje rezultatów, konieczne będzie zastąpienie obecnego antybiotyku innym lekiem i prawdopodobnie, znaczne przedłużenie terapii.

 

Jednym ze sposobów leczenia paznokci jest zabieg chirurgiczny. Chociaż niektórzy uważają go za dość przestarzały, to jest on jednak bardzo skuteczny. Warto skorzystać z tej metody, ponieważ zabieg jest zupełnie bezbolesny, a niemalże natychmiast poprawia wygląd paznokcia.

 

No Comments

Post a Comment