57491
post-template-default,single,single-post,postid-57491,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Ważne jest to by skonsultować się z lekarzem np. rodzinnym czy internistą dzięki czemu wykonamy badania potrzebne do zdiagnozowania czy też wyeliminowania gruźlicy.

Najczęściej zalecanymi badaniami jest tomografia komputerowa, badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz bronchoskopia. Jedna z najnowszych technik, która pozwala zdiagnozować gruźlicę to BACTEC dzięki niej można wykryć kwasy tłuszczowe prądków. Warto również wykonać test tuberkulinowy, który da szansę określić czy dana osoba jest mało podatna na gruźlicę.

Istnieją organizacje które chcą walczyć z gruźlicą , jednak pierwsze ich kroki są skierowane do przedstawicieli służby zdrowia po to by opracowali harmonogram działań a także umożliwili bezpłatny dostęp do lekarstw.

Leczenie gruźlicy odbywa się głównie przy pomocy antybiotyku. Podaje się zazwyczaj zapobiegawczo antybiotyk izoniazyd jednakże w zaawansowanym stadium łączy się kilka różnych antybiotyków. Takie leczenie trwa zazwyczaj do 6 miesięcy. W tym właśnie czasie lekarz stosuje kilka różnych zestawień leków by dobrać odpowiednie. Każde stosowanie silnych antybiotyków niesie jednak ze sobą skutki uboczne. W tym przypadku może to być np. uszkodzenie nerek czy też wątroby.

Dzięki profilaktyce a co za tym idzie szybkiej diagnozie jesteśmy w stanie uniknąć rozprzestrzenianie się choroby. Możemy sobie dopomóc również poprzez szczepienia ochronne, a także dzięki temu że będziemy przestrzegać zasad higieny.

No Comments

Post a Comment