57312
post-template-default,single,single-post,postid-57312,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

SPOSOBY ZAKAŻENIA

SPOSOBY ZAKAŻENIA

Do zakażenia gronkowcem może dojść w wielu przypadkach. Głównie zakazić się można poprzez spożywanie pokarmu, który nie był wcześniej odpowiednio przechowywany bądź też nie został zamrożony po pasteryzacji (w zależności od specyfiki żywności). Dochodzi wtedy do zatrucia pokarmowego spowodowanego przez tzw. enterotoksynę, czyli ściślej rzecz ujmując, substancję odporną na półgodzinne gotowanie i na enzymy trawienne. Poza tym niebezpieczne są też wszelkie uszkodzenia skóry (skaleczenia, otarcia naskórka itp.), na której gronkowce złociste się znajdują. Dodatkowo, do zakażenia może też dojść w wyniku uszkodzenia skóry bądź  początków [[grzybicy jamy ustnej|307]] (stąd też tak ogromne znaczenie ma odpowiednia higiena osobista) oraz w przypadku bezpośredniej styczności z chorym. Jeszcze jedną przyczyną zakażeń gronkowcem jest też często kontakt z człowiekiem, który nie jest zupełnie świadomy faktu, iż jest nosicielem gronkowca bądź z taką osobą, która ma taką świadomość, ale jej organizm się na niego uodpornił i nie ma żadnych symptomów choroby.

Istnieje też możliwość zakażenia się tą nieprzyjemną bakterią w sposób pośredni. Często człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego jak często jest narażony na różnego rodzaju infekcje. Zazwyczaj nikt nie zastanawia się nad tym czego dotyka,  z kim obcuje, a może się okazać, że poprzez, wydawałoby się, niewinne działania zaraża się poważną i groźną bakterią. Przykładem takiego postępowania może być noszenie odzieży, z której wcześniej korzystał człowiek zakażony, a nie została ona odpowiednio wysterylizowana. Innym przypadkiem zakażenia pośredniego, który niestety ma dość często miejsce, jest zainfekowanie swojego organizmu tą podstępną bakterią podczas wizyty w szpitalu i to niekoniecznie tylko od pacjentów, ale, i tu niespodzianka, od personelu. Zakażenie gronkowcem występuje też dość często u [[noworodków|2142]] (objawia się to zmianami skórnymi, jak np. łuszczeniem się skóry, bądź powstawaniem pęcherzy).

METODY LECZENIA

Wiemy już jak możemy się gronkowcem zarazić i jakie typy chorób on powoduje. To z pewnością nie była najbardziej optymistyczna informacja, kiedy okazało się, że w takich wielu momentach naszego życia jesteśmy poddani ryzyku infekcji. Co jednak należy zrobić, żeby uchronić się przed gronkowcem?

Sposobów na zwalczanie gronkowca jest kilka, w zależności od rodzaju zakażenia i wieku w jakim znajdujemy się w chwili zainfekowania.

Leczenie gronkowca u dorosłych może odbywać się na dwa sposoby, uzależniając wybór jednego z nich od stopnia niebezpieczeństwa zakażenia.

Jeśli infekcja przebiega w bardziej łagodny sposób i nie zagraża naszemu życiu często stosowaną metodą leczniczą jest ziołowa kuracja oczyszczająca. Jej pierwszym etapem jest wzmocnienie organizmu poprzez stosowanie leków wzmacniających, natomiast po tej fazie następuje zażywanie leku ParaProtex, który ma za zadanie usunąć wszystkie zarodniki gronkowca i oczyścić ciało z wszelkich bakterii. Terapię leczniczą ParaProtexem należy również uzupełniać preparatami wzmacniającymi.

Jeśli jednak zakażenie ma przebieg, który stanowi zagrożenie dla naszego życia konieczne jest podjęcie kuracji antybiotykowej.

 

No Comments

Post a Comment