58772
post-template-default,single,single-post,postid-58772,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rodzaje i postacie fobii

Rodzaje i postacie fobii

Istnieje specjalna klasyfikacja zaburzeń psychicznych zwana DSM IV. Ta klasyfikacja dzieli fobie na fobię społeczną i fobie specyficzne. Przykładami fobii specyficznych są fobie przed: obiektami, krwią, zranieniem, zwierzętami, sytuacjami społecznymi, chorobami, śmiercią, itp.

Fobię sytuacyjną określa się jako fobię związaną z lękiem przed wykonaniem jakiejś krępującej czynności, którą widzieliby inni ludzie. Zdarza się też, że u osoby z fobią lęk pojawia się na myśl o braku kontroli nad samym sobą, nad swoim zachowaniem.

Klasyfikacja ISD-10 wyróżnia fobie takie jak: agorafobia, różne nigdzie indziej niesklasyfikowane zaburzenia lękowe pod postaciami fobii, fobie społeczne, specyficzne postacie fobii oraz fobie nieokreślone.

Do najpowszechniejszych fobii zalicza się m.in.:

agorafobię- lęk przed otwartymi przestrzeniami lub przebywaniem w miejscach publicznych samemu .

Ailurofobia- lęk przed kotami.

Akrofobia- lęk przed wysokościami, spadaniem, głębokościami, patrzeniem w dół.

Androfobia- lęk przed mężczyznami.

Antofobia- lęk przed kwiatami.

Antropofobia- lęk przed innymi ludźmi.

Arachnofobia- lęk przed pająkami.

Demofobia- lęk przed tłumami ludzi.

Dysmorfofobia- lęk przed deformacjami, wadami ciała.

Hafefobia- lęk przed dotknięciem przez inne osoby.

dotknięcie przez inne osoby.

Klaustrofobia- lęk przed ciasnymi, małymi i zamkniętymi pomieszczeniami.

Mizofobia- lęk przed brudem, zanieczyszczeniami.

Nyktofobia- lęk przed mrokiem, ciemnością, nocą.mi.

Zoofobia- lęk przed zwierzęta

Przyczyn fobii może być wiele. Sugerując się teorią behawiorystyczną można powiedzieć, że osoby cierpiące na fobie w przeszłości musiały mieć jakiś kontakt z bodźcem wywołującym fobię. Jednym z najlepszych przykładów jest straszenie małych dzieci pająkami lub mayszami. Małe dziecko zapamiętuje je jako niebezpieczne i z czasem zaczyna się tego bać.

Zaburzenia lękowe wywołują w ciele człowieka reakcje psychosomatyczne. Tak samo jest z fobiami. Przykładami objawów fobii są: przyśpieszone bicie serca, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, szczękościsk, zawroty głowy, poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem. Zdarzają się niekiedy przypadki, że fobie współistnieją z epizodami depresyjnymi i to połączenie może stać się przyczyną stanu przedzawałowego, ustania akcji serca, znacznego wzrostu lub spadku ciśnienia, duszności, drętwienia kończyn.

No Comments

Post a Comment