64902
post-template-default,single,single-post,postid-64902,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Ostatnie trzy miesiące ciąży stopniowo regulują rytmy oddychania i przełykania u dziecka. Rozwijają się u niego chrząstki, odkłada się tkanka tłuszczowa. Przez łożysko matka przekazuje dziecku specjalne przeciwciała zapobiegające powstaniu chorób dziecięcych. Płyn owodniowy wypłukuje produkty przemiany materii z macicy. Z każdym tygodniem dziecko przybiera na wadze około 225 g i rośnie o 1 centymetr. Po 40 tygodniu ciąży dziecko jest już całkowicie przygotowane do przyjścia na świat.

Dla części kobiet koniec ciąży jest przyjemny, inne dość mocno skarżą się wtedy na różne dolegliwości. Wiele ciężarnych pod koniec ciąży czuje się ciężkie i niezdarne, nie mogą doczekać się momentu porodu, by odzyskać dawne ciało. Dziecko cały czas rośnie, macica się powiększa, przez co niektóre kobiety mogą mieć trudności z oddychaniem. Kiedy nastąpi ustawienie się płodu główką w stronę miednicy brzuch trochę się opuszcza, ale wywołuje częstszą potrzebę oddawania moczu. Powiększona macica może także powodować bóle pod żebrami lub uczucie swędzenia skóry brzucha. Pod koniec trzeciego trymestru kobieta może zacząć odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

 

No Comments

Post a Comment