59624
post-template-default,single,single-post,postid-59624,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Echokardiografia – badanie

Echokardiografia – badanie

 

Przesłankami do poddania się temu badaniu są choroba niedokrwienna serca, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroby naczyń, osierdzia, sercowo-płucne.

Echokardiografię poprzedzać powinno poddanie się przez pacjenta badaniom EKG i RTG klatki piersiowej.

Ponadto nie ma specjalnych zaleceń przed badaniem, ale warto pozostać na czczo przez 6 godzin na wypadek przezprzełykowego jego wykonywania. Pacjent powinien poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach przełyku.

 

Echokardiografia jednowymiarowa

Badanie, które pozwala na uzyskanie obrazu serca tylko w jednej wcześniej wybranej przez lekarza płaszczyźnie.

 

Echokardiografia dwuwymiarowa

Badanie, które pozwala na uzyskanie obrazu serca w dwóch płaszczyznach. Prezentacja tych płaszczyzn jest jednoczesna. Oceny obrazu można dokonywać zarówno w ruchu, jak i też po jego zatrzymaniu, kiedy to można sprawdzić, np. Grubość serca, czy wielkość jego poszczególnych jam.

Echokardiografia dopplerowska

Badanie to pozwala na zarejestrowanie przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych, wykryć choroby układu krwioneśnego. Zapis. Który otrzymujemy poddajemy dalszej analizie matematycznej. Echokardiografia ta w połączeniu z jedno- i dwuwymiarową pozwala na pełniejszą ocenę czynności serca.

Badanie echokardiograficzne jest nieinwazyjne, bezbolesne i zupełnie bezpieczne. Ma natomiast bardzo ważne znaczenie dla dalszej diagnozy. Pacjent nic nie traci ale za to może bardzo dużo zyskać.

No Comments

Post a Comment