63670
post-template-default,single,single-post,postid-63670,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Główna rola leczenia dysplazji polega na prawidłowym ukształtowaniu stawu biodrowego. Główka kości musi być idealnie podtrzymana w panewce, panewka musi dobrze pokryć główkę kości, natomiast torebka stawowa powinna otoczyć cały staw biodrowy.
Kuracja nie jest ciężka ani uciążliwa, ale wymaga stałych wizyt u lekarza, który odpowiednio kontroluje rehabilitację.

Lekarz powinien zalecić odpowiednią kuracje dopasowaną do stopnia zaawansowania dysplazji. Bywa, że wystarczy układać dziecko w odpowiedniej pozycji oraz zakładać pieluchy tak, aby nóżki dziecka były rozstawione bardzo szeroko. Zaleca się także wykonywanie specjalnych ćwiczeń po kilka razy w ciągu dnia. Jednak czasem to nie wystarcza i niemowlę musi nosić specjalny aparat o nazwie rozwórka. Zadaniem tego urządzenia jest utrzymanie główki kości biodrowej w dobrej pozycji względem stawu biodrowego. Znane jest kilka rodzajów roztwórki, każda z nich nosi nazwę swego konstruktora, zaliczamy do nich: uprząż Pawlika, poduszka Frejki, rozwórka Koszli oraz pajacyk Gruncy.
Opieka nad dzieckiem, które nosi rozwórkę jest trudna, ponieważ aparat zdjemuje się wyłącznie do kąpieli i przewijania dziecka. Niemowlęciu jest bardzo niewygodnie w tym aparacie, gdyż obciera on ciało i uniemożliwia ruchy. Jeżeli maluch płacze podczas zakładania aparatu zaleca się odwiedzić lekarza, gdyż nieprawidłowo dopasowany może pogłębić dysplazję.

No Comments

Post a Comment