57477
post-template-default,single,single-post,postid-57477,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy dysleksji

Terminem dysleksja określa się jeden z wielu rodzajów trudności w nauce mającym swe podłoże w zaburzeniu językowym. Dysleksja charakteryzuje się trudnościami w rozpoznawaniu i dekodowaniu pojedynczych słów. Przejawia się to w trudności z czytaniem, pisaniem i prawidłową pisownią niektórych wyrazów. W zależności od objawów dysleksji, pod koniec lat 90. XX wieku, wyodrębniono kilka grup wśród osób z zaburzeniami.

Dysleksja głęboka – uczeń jest zdolny czytać wyrazy o nieskomplikowanej, prostej strukturze i konkretnym znaczeniu, objawia jednak duże trudności w rozpoznawaniu i odczytywaniu nowych słów i abstrakcyjnych wyrażeń. 

Dysleksja powierzchniowa – dziecko w stosunku do swojego wieku czyta z wyraźnym opóźnieniem, popełnia błędy w zapisie, często pisząc fonetycznie.

Dysleksja fonologiczna – dziecko rozpoznaje wyrazy wzrokowo i ma trudności z czytaniem tych mało znanych i niezrozumiałych.

Dysleksja „litera po literze” – występuje rzadko, a łączy się z koniecznością powtarzania pojedynczych głosek przed identyfikacją  wyrazu. Dzieci z tą dysleksją nie pamiętają wyglądu wyrazów i muszą głoskować je na nowo, nawet gdy takie same występują po sobie w tekście.

Hiperleksja – dotyczy rozumienia treści tekstu, nie zaś poziomu rozpoznawania pisma. Dziecko, nawet jeśli czyta płynnie i z właściwym tempem, nie jest w stanie powiedzieć o czym przeczytało.

No Comments

Post a Comment