63573
post-template-default,single,single-post,postid-63573,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Chorzy cierpiący na dur brzuszny są zazwyczaj hospitalizowani w szpitalu zakaźnym. Wymagają stałej kontroli lekarskiej oraz systematycznych badań laboratoryjnych. Dur brzuszny leczony jest antybiotykami. Istotną sprawą jest odizolowanie chorego aby nie dopuścić do zakażenia innych osób. Ponadto chory otrzymuje kroplówki dożylnie oraz odpowiednią dietę w postaci płynnej z całkowitym wyeliminowaniem błonnika i warzyw. Owoce i warzywa wprowadza się do diety dopiero w końcowej fazie leczenia, aby nie spowodować wzdęć jelitowych.

Jednakże przy mniej nasilonych objawach choroby można kurować się w domu. W takim przypadku w aptece warto zaopatrzyć się w specjalne bogate w węglowodany płynne odżywki, które pokrywają zapotrzebowanie kaloryczne i są jak najbardziej wskazane przy tego rodzaju schorzeniach.

Istnieje także możliwość wykonania szczepienia. Jest ono jednak skuteczne tylko w 70% i konieczne jest powielanie ten czynności co rok. Na szczepienie decydują się osoby, które wybierają się w podróż do krajów dotkniętych większa zachorowalnością, lub podczas zagrożenia epidemią. W krajach o niskim poziomie sanitarnym należy wystrzegać się spożywania niektórych produktów spożywczych oraz napojów. Woda musi być zawsze przegotowana nawet wtedy gdy używamy ją tylko do mycia zębów.

Nieleczony dur brzuszny może wywołać liczne powikłania takie jak: odwodnienie i wstrząs, zapalenie płuc, zapalenie żył, krwotok i przedziurawienie jelit, zapalenie opon mózgowych, zapalenie kości szpiku, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

No Comments

Post a Comment