59518
post-template-default,single,single-post,postid-59518,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

dolegliwości ciąża

Ciało kobiety ciężarnej podlega zmianom, których celem jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju płodu. Zmiany te powodują drobne dolegliwości odczuwane przez kobietę, która jednak zaczyna traktować je jako normalne.

W czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży macica stopniowo się powiększa, wywierając pewien ucisk na pęcherz i powodując zwiększenie częstotliwości oddawania moczu oraz wydzielania śluzu z pochwy. Piersi powiększają się, stają się nadmiernie wrażliwe na dotyk, następuje przyciemnienie brodawek piersiowych.

W czasie tych pierwszych trzech miesięcy zwiększa się też wydzielanie śliny, pojawiają się zmiany smaku i węchu ( nagły apetyt na pewne pokarmy i wstręt do innych, podobnie jest też z zapachami). Częste są mdłości i wymioty, a także zaparcia.

U ciężarnej występują często objawy zmęczenia i zaburzenia snu. Mogą występować zmiany usposobienia ze zwiększoną drażliwością i emocjonalnością, a także irytacją z powodu drobnych trudności codziennego życia.

Z początkiem drugiego trzymiesięcznego okresu ustępują zaburzenia przewodu pokarmowego, główne mdłości i wymioty. W tym okresie poprawia się też samopoczucie. Wskutek powiększenia się objętości brzucha następuje zmiana postawy ciała, cofnięcie się barków i głowy, co może prowadzić do bólów w plecach. Pojawiają się zmiany skórne. W pewnych miejscach skóra ciemnieje , pojawiają się odbarwienia ciążowe w postaci brunatnych nieregularnych plam na czole, szyi, nosie, policzkach, a na brzuch, piersiach i udach powstawać mogą rozstępy ciążowe. Zgaga i kwaśny smak w ustach też są bardzo częste.

W trzecim trzymiesięcznym okresie ciąży następuje przeciążenie ustroju, ciężarna łatwo się męczy, a drobne dolegliwości z poprzedniego okresu nasilają się. Częstość oddawania moczu nasila się. Występują trudności oddychania, czasem duszność, obrzęki nasilają się, skurcze macicy stają się, skurcze macicy stają się częste i silniejsze. Ruchy płodu w macicy są coraz lepiej wyczuwalne, niekiedy nawet bolesne.

No Comments

Post a Comment