69296
post-template-default,single,single-post,postid-69296,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Pobieranie krwi

Informacje o pobieraniu krwi polecane przez forumowiczów

 

Wiele osób na forach internetowych pisze jak bardzo boi się pobierania krwi. Pierwszą odpowiedzą na tego typu zagadnienie jest zdanie, że pobieranie krwi nie jest straszne.

 

Jeden z forumowiczów kryjący się pod nickiem „krwiodawca” skupił się na tym jak można radzić sobie ze strachem i wypisał, swoje pomysły, a mianowicie:

ZADBAJ O DIETĘ
Na dwa dni przed wizytą w laboratorium zrezygnuj z tłustych dań i mocnych trunków. Ciężkostrawne jedzenie i alkohol mogą zakłócić wyniki niektórych analiz (lipidogramu czy poziomu cholesterolu, enzymów wątrobowych i cukru we krwi).

WEŹ LEK WYCISZAJĄCY
Najlepiej ziołowy środek o działaniu uspokajającym (Kalms, Persen, Valused, Valerin). Zażyj go wieczorem tuż przed snem, 8–10 godzin przed pobraniem krwi. W ten sposób następnego dnia rano łatwiej zapanujesz nad lękiem przed badaniem. Pamiętaj również, aby w trakcie wkłuwania igły w skórę odwrócić głowę i nie zerkać na strzykawkę.

BĄDŹ NA CZCZO
To konieczne nie tylko wtedy, gdy ocenia się zawartość glukozy we krwi. Po jedzeniu podnosi się też cholesterol i nieprawidłowy bywa wynik morfologii (np. rośnie liczba białych krwinek). Do laboratorium nie musisz iść z pustym żołądkiem, jeśli chcesz zbadać poziom hormonów, kreatyniny i mocznika we krwi.

PIJ WODĘ
Na godzinę przed pobraniem warto wypić szklankę niegazowanej wody. Sięgnij po nią, gdy żyły są schowane głęboko i w przeszłości pielęgniarce trudno było się w nie wkłuć, a także kiedy masz biegunkę czy gorączkę. Wtedy nawodnisz organizm, więc krew nie będzie nadmiernie zagęszczona i szybciej napłynie do strzykawki.

SKORZYSTAJ ZE ZNIECZULENIA
Warto zdecydować się na nie, jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwa na ból. Dlatego poproś swojego lekarza o receptę na krem Emla, który działa znieczulająco na skórę. Ok. 40 minut przed pobraniem posmaruj nim miejsca, w które potem może być wbijana igła.

UCISKAJ MIEJSCE PO WKŁUCIU
Wacik musi być przyciśnięty dość mocno, i to przez 3 minuty po wyjęciu igły. Przy czym ręka powinna być wyprostowana, a nie zgięta w łokciu, bo to zapobiega krwiakom. Jeśli potem się okaże, że skóra stała się sina, smaruj ją żelem, który zmniejsza obrzęk.

 

Natomiast forumowicz o nicku „ja pomogę”, napisał radę dla najbardziej wrażliwych, mianowicie jeśli bledniesz i mdlejesz tuż po wkłuciu igły. To reakcja na nagły spadek ciśnienia, spowodowany lękiem przed zastrzykiem. Aby uniknąć komplikacji, proś, by pobierano ci krew na leżąco (na łóżku lub z odchylonym oparciem fotela), a potem nie podnoś się jeszcze przez kilka minut.

No Comments

Post a Comment