57606
post-template-default,single,single-post,postid-57606,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Daltonizm – przyczyny

Daltonizm jest wadą genetyczną związaną z chromosomem X, dziedziczoną po przodkach. Częściej dotyczy mężczyzn (ok1,5%), rzadziej kobiet (0,5%), mimo że to kobiety są potencjalnymi nosicielkami skazy genetycznej – ze względu na obecność podwójnej liczby chromosomów X (mężczyzna XY, kobieta XX). Wada może być skutkiem uszkodzenia nerwu wzrokowego, wynikać z dysfunkcji światłoczułych receptorów oka (fotoreceptorów). Środki psychoaktywne mogą zakłócać widzenie. Nieprawidłowej recepcji sprzyja także proces starzenia się – najlepiej rozróżniamy barwy w okresie młodzieńczym i w wieku dojrzałym – do 35 lat, później zdolność ta nieco się ogranicza, zwłaszcza po 60 roku życia.

Z racji tego, że daltonizm jest chorobą o podłożu genetycznym i dziedziczną, część osób dotkniętych wadą wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Przychodzą na świat z defektem, a dorastając, wierzą, że ów świat wygląda dokładnie tak jak go widzą – częściowo pozbawiony kolorów, niewyraźny i jest to dla nich całkowicie naturalne. Dopiero pilny obserwator, często rodzic lub szkolny nauczyciel dostrzegają nieprawidłowość – dziecko zakłada dwie różne skarpetki, używa niewłaściwych kredek, farb. Przydatna jest wówczas wizyta u specjalisty, który dokona trafnej oceny. Lekarz wykona test z użyciem kolorowych kart z zaznaczonym barwnym wzorem. Osoba prawidłowo rozróżniająca barwy odczyta poprawnie wzór, jednostka z zaburzeniami widzenia udzieli odpowiedzi nieprawidłowej.

Innym badaniem może być doświadczenie z użyciem anomaloskopu – potencjalny daltonista będzie musiał porównać i zidentyfikować dwie barwy – czerwoną i zieloną.

 

No Comments

Post a Comment