69349
post-template-default,single,single-post,postid-69349,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Czarny stolec

Internauci o czarnym stolcu

 

Na forach internetowych, możemy spotkać wiele dyskusji, pod tytułem czarny stolec. Wielu internautów zastanawia się czy taki czarny stolec jest objawem czegoś złego oraz jak wygląda stolec prawidłowy. Dzięki wiedzy forumowiczów dowiadujemy się, że stolec prawidłowy jest uformowany lub ma konsystencję półmiękką, bez niestrawionych resztek pokarmu, nie powinien brudzić muszli klozetowej po spuszczeniu wody.

 

Internauta kryjący się pod nickiem „ale kupa” napisał, że barwa czarna stolca pochodzi z domieszki krwi, która uległa przemianom chemicznym. Zwykle źródło krwawienia w przypadku stolca smolistego znajduje się w żołądku lub dwunastnicy. Jeżeli treść jelitowa przechodzi powoli a wynaczynienie nie jest obfite, źródło krwawienia może także znajdować się w początkowym odcinku jelita grubego, czyli w kątnicy, w pobliżu wyrostka robaczkowego. Aby zweryfikować, czy czarna barwa stolca zależy od domieszki krwi, można wykonać test na obecność krwi utajonej. Ten dość prosty test jest dostępny w wielu aptekach bez recepty.

 

Potwierdzenie obecności krwi utajonej w stolcu, nadającej mu barwę czarną, oznacza konieczność rychłej wizyty lekarskiej. Na ogół lekarz zleca oznaczenie morfologii krwi i stężenia żelaza oraz rutynowe badania endoskopowe przewodu pokarmowego. W większości przypadków przynoszą one rozstrzygnięcie co do źródła krwawienia. Rzadziej sięga się po bardziej wyrafinowane metody diagnostyczne.

 

Jak napisał forumowicz „Damian”, ciemna, nawet czarna barwa stolca może być też zależna od leczenia preparatami żelaza, bizmutu czy zażywania węgla lekarskiego. W takim przypadku test na krew utajoną w stolcu wypadnie negatywnie, bez konieczności dalszych badań.

No Comments

Post a Comment