62681
post-template-default,single,single-post,postid-62681,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Cała diagnostyka torbieli czynnościowych jajników polega głównie na wykonaniu USG jajników i również na oznaczaniu poziomu hormonów. W wielu przypadkach wykonywana jest także laparoskopia.

Leczenie torbieli jajników jest zależne w głównej mierze od ich typu. Jeżeli są to małe bezobjawowe cysty jest możliwość samoistnego wchłonięcia się w czasie następnego cyklu i nie potrzebują leczenia. W przypadku torbieli, które w bardzo szybkim tempie rosną i mają rozmiar większy niż 7 cm, należy jak najwcześniej usunąć, gdyż mogą one wywołać skręcenie jajnika. Powinno się także uregulować gospodarkę hormonalną naszego organizmu przez zażywanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Nieodzowne są również kontrolne badania ginekologiczne.

Jeżeli mamy do czynienia z prosakami, leczenie polega na delikatnym nakłuciu zmian oraz na bardzo delikatnym wyciśnięciu.

Przy większych torbielach chirurgicznie nacina się pojawiające się zmiany skalpelem bądź usuwa się ją w całości, co uniemożliwia jej nawrotom gdy nie zostanie w całości usunięta cała ściana torbieli.

Gdy dojdzie do zakażenia czynności polegają na założeniu tzw. sączka w miejsce wyciętej cysty i aplikowaniu antybiotyków przez okres 7 – 10 dni.

No Comments

Post a Comment