63762
post-template-default,single,single-post,postid-63762,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca dosyć często atakuje dzieci, niestety zwykle nie dając żadnych objawów. Jeśli już wystąpią, to są na tyle niecharakterystyczne, że myli się je z symptomami towarzyszącymi infekcjom, czy ogólnemu spadkowi kondycji. Cukrzyca u dzieci jest więc niestety często wykrywana późno, w momencie kiedy już poważnie zagrażać może organizmowi. Warto dokładnie obserwować dziecko, a jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę, należy zachować szczególną ostrożność.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, w przebiegu której glukoza, dostarczona organizmowi po spożyciu węglowodanów nie jest odpowiednio rozdysponowana. Dostarczenie energii do naszego ciała nie przebiega prawidłowo. Wynika to z zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki, wytwarzającej hormon – insulinę, odpowiedzialny za regulację tych procesów. Nieleczona cukrzyca wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowia pacjenta. W jej zaawansowanym stadium dojść może do tzw. kwasicy ketonowej. Polega ona na tym, że organizm nie mogąc pobierać energii z węglowodanów, dostarcza jej sobie za pomocą spalania tłuszczów. Stan taki prowadzić może do śpiączki, a nawet śmierci. Oprócz tego cukrzyca powoduje dwa niebezpieczne stany organizmu: hipoglikemię (gdy w organizmie jest zbyt małe stężenie glukozy) i hiperglikemię (zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi). W przypadku dzieci są one jeszcze bardziej niebezpieczne.

 

Typy cukrzycy

Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy. Cukrzyca u dzieci najczęściej zalicza się do typu pierwszego. Cukrzyca typu I jest również nazywana młodzieńczą, gdyż najczęściej atakuje właśnie dzieci i młodzież. Jest insulino zależna. Oznacza to, że jej przyczyną jest niedostateczna ilość insuliny, powodująca zaburzenia w przetwarzaniu glukozy. Cukrzyca typu II rzadko występuje u dzieci, najczęściej dotyka dorosłych i osoby starsze. Jest insulino niezależna. Przyczyną problemów z rozdysponowaniem glukozy jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie. Inne typy cukrzycy to cukrzyca wtórna i ciążowa.

Objawy i leczenie cukrzycy

Cukrzyca u dzieci na początku nie daje żadnych objawów. Niestety, z tego powodu bardzo rzadko zostaje odpowiednio wcześnie zauważona, Częściej symptomy są ignorowane, lub ewentualnie wiązane z różnego rodzaju infekcjami. Dziecko może być osłabione, zmęczone i senne. Najczęściej powoli chudnie, jako, że nie jest to drastyczny spadek wagi, też często bywa przeoczony. W miarę rozwoju choroby zaczynają pojawiać się bardziej charakterystyczne objawy cukrzycy: częste oddawanie moczu, większe pragnienie. Często towarzyszą temu zmiany skórne, takie jak zapalenia jamy ustnej, świąd w okolicach intymnych, wypadanie włosów, grzybica paznokci. Do objawów najbardziej zaawansowanej cukrzycy należą nudności, bóle brzucha, zasłabnięcia. W tej sytuacji dziecko wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Diagnozy dokonuje się na podstawie badań krwi. Leczenie jest zależne od typu cukrzycy i wieku pacjenta: podaje się leki, insulinę, a także stosuje się odpowiednią dietę.

No Comments

Post a Comment