58306
post-template-default,single,single-post,postid-58306,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kiedy używać ciśnieniomierzy

Kiedy używać ciśnieniomierzy

Wartość ciśnienia tętniczego krwi jest ściśle zależna od wielu czynników takich jak: wiek, elastyczność naczyń, gęstość krwi, pozycja ciała, w której dokonywano pomiaru oraz wielu innych. Dlatego też ewentualną chorobę może zdiagnozować tylko lekarz.

Powszechnym, a jednocześnie normalnym zjawiskiem jest wzrost ciśnienia wraz z wiekiem. Za pomocą wyższego ciśnienia krwi, organizm człowieka wyrównuje obniżoną elastyczność naczyń krwionośnych.

W przypadku zakupu aparatu pomiarowego do samodzielnego użytku powinniśmy zwrócić uwagę na jakość urządzenia, a mianowicie, czy zostało dobrze wyskalowane. Ważne są również walidacje oraz różne atesty. Przy zakupie należy również poprosić o wytłumaczenie zasad obsługi aparatu i wypróbować go przed nabyciem. Inaczej można się spodziewać  niedokładnych wyników pomiarowych naszego ciśnienia.


Jak uzyskać wiarygodne pomiary?

Aby uzyskać wiarygodny pomiar powinno się:

  • mierzyć ciśnienie przynajmniej jedną godzinę po posiłku,
  • przed wykonaniem pomiarów nie należy pić alkoholu bądź też palić papierosów,
  • ciśnienie powinno się mierzyć na lewej ręce,

Należy pamiętać o tym, aby przed nałożeniem ciśnieniomierza naramiennego koniecznie trzeba nacisnąć tętnicę ręki dwoma palcami w odległości mniej więcej około 2,5 cm nad łokciem. Ma to na celu sprawdzenia, w którym miejscu jest najmocniejsze tętno. Warto zwrócić uwagę na to, że mankiet ciśnieniomierza powinien znajdować się około 1,5 cm od łokcia. Mankiety (szczególnie te na rzepy) muszą być mocno zaciśnięte. Mankiet musi się również znajdować na tym samym poziomie co serce.

    Przed wykonaniem pomiarów należy się również zrelaksować (można wziąć kilka głębokich oddechów).

    W czasie wykonywania pomiarów nie należy poruszać ręką, ogólnie poruszać się. Jeżeli problemem jest utrzymanie ręki w bezruchu, to można położyć pod łokieć w celu stabilizacji jakiś miękki przedmiot. Może to być ręcznik lub poduszka.

    Trzeba pamiętać, aby dokonywać pomiarów ciśnienia przy normalnej temperaturze ciała.

No Comments

Post a Comment