57978
post-template-default,single,single-post,postid-57978,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Pomiar ciśnienia

Pomiar ciśnienia

Pomiar ciśnienia ma na celu rozpoznanie i kontrolę nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego oraz zaburzeń wynikających z jego wahań. Jest to pierwszy etap diagnostyki (kolejnymi jest szczegółowa rozmowa oraz dokładne badania lekarskie). Należy pamiętać, że pojedynczy nieprawidłowy pomiar nie przesądza jeszcze o chorobie, z uwagi na to, że towarzyszyć mu może np. stres związany z wizytą w gabinecie lekarskim.

W przypadku podejrzenia nadciśnienia, pacjenci powinni kontrolować jego stan sami w domu. Do tego celu wystarczą najzwyklejsze ciśnieniomierze. Można je kupić w dobrych aptekach lub sklepach ze sprzętem medycznym. W niektórych przypadkach jest również możliwość  całodobowego monitorowania ciśnienia za pomocą specjalnych automatów /holterów ciśnieniowych/.

Wykonując pomiar ciśnienia samodzielnie, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, aby wynik był jak najbardziej prawidłowy:

  • ciśnienie należy mierzyć mniej więcej o tej samej porze dnia, z uwagi na jego wahania dobowe,
  • przed pomiarem powinno się być zrelaksowani, aby żaden stres ani wysiłek fizyczny nie spowodował jego chwilowego wzrostu,
  • pół godziny przed pomiarem nie należy pić mocnej herbaty, kawy, ani palić papierosów,
  • ciśnienie mierzy się na lewym ramieniu albo nadgarstku.

Co oznaczają wyniki?

Ciśnienie krwi zazwyczaj jest podawane w sposób następujący :120/80 mmHg (milimetrów słupa rtęci- oznacza to różnicę słupa rtęci, która została wywołana aktualnym ciśnieniem). Aby ocenić ciśnienie krwi to bierze się pod uwagę obie wartości. Druga wartość jest jednak ważniejsza, ponieważ określa ona ciśnienie rozkurczowe.

No Comments

Post a Comment