58150
post-template-default,single,single-post,postid-58150,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciąża wielopłodowa

Jeżeli w twojej rodzinie występowała, lub występuje tendencja do rodzenia się bliźniąt lub większej ilości dzieci, również ty masz prawo się tego spodziewać. Dzięki współczesnemu postępowi medycyny, wykrycie jej, jest możliwe już w pierwszym trymestrze. Ciąża wielopłodowa zazwyczaj pojawia się w co drugim pokoleniu. Możesz ją podejrzewać, gdy brzuch jest większy niż powinien być w danym momencie, oraz gdy stosowałaś leki stymulujące jajeczkowanie bądź środki antykoncepcyjne.

Gdy diagnoza co do urodzenia np. bliźniąt, będzie pewna, lekarz zapewni ci odpowiednią opiekę, a przede wszystkim zaleci bezwzględne zapobieganie niedokrwistości. Musisz poddawać się regularnym badaniom krwi oraz, jeśli będzie taka potrzeba, zwiększyć ilość kwasu foliowego w swojej diecie. Ciśnienie krwi powinno być utrzymane na stosunkowo niskim poziomie. Badania ginekologiczne wskazane są częściej, również z uwagi na to, iż podczas ciąży z dwojgiem dzieci, skurcze macicy rozpoczynają się dużo wcześniej, a to może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ten, z kolei zazwyczaj trwa nieco dłużej, ale nie znaczy to, że jest bardziej bolesny.

Bliźnięta dzielą się na dwa typy, dwu oraz jednojajowe. Bliźnięta dwujajowe nie są do siebie podobne i mogą być różnej płci. Te, które pochodzą z jednego jaja, są niemalże identyczne i posiadają tą samą płeć.

Przy ciąży wielopłodowej powinnaś jeść mało i często. Pozwoli ci to nie przytyć zbyt dużo i czuć się swobodnie. Jedz potrawy, które zawierają sporo żelaza, takie żółtka jajek, wątroba, liściaste warzywa. Lekarz zapisze ci witaminę H, którą powinnaś zażywać w dodatkowych ilościach. Staraj się odpoczywać jak najwięcej. Ciężar macicy wymaga większego wysiłku, niż podczas ciąży pojedynczej. Jej wielkość może stanowić dla ciebie niemały problem. Ugniata ona inne organy i może spowodować takie dolegliwości jak zgaga, brak tchu, żylaki, uczucie ucisku w brzuchu. Aby uniknąć napięcia mięśni i stawów, zwracaj uwagę na swoją postawę. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów, co jest powodem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

No Comments

Post a Comment