58147
post-template-default,single,single-post,postid-58147,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciąża powikłania

W późniejszym okresie ciąży, u niektórych kobiet zjawia się nadciśnienie, białkomocz i obrzęki. W dawniejszych czasach, objawy związane z tymi dolegliwościami diagnozowano jako „zatrucie ciążowe”. W tym powikłaniu ciąży, mogą występować napady drgawek, które dla odróżnienia od innych, np. tych wywołanych padaczką, przyjęły inną nazwę – rzucawki. Inne objawy nadciśnienia to bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności i mroczki przed oczami. Konieczna jest wówczas opieka lekarska. Metody leczenia są różne, jednak najważniejsze jest, aby dużo leżeć. Często, ciężarna musi przebywać w szpitalu, by być stale pod czujnym okiem lekarza. W ciężkich przypadkach może zajść konieczność zakończenia ciąży przed terminem, a w innych trzeba rozważyć potrzebę wykonania cięcia cesarskiego. Kobieta, której stan nie był ciężki, wróci do zdrowia do kilku dni po porodzie. Jeśli dziecko przeżyło poród, będzie rozwijać się normalnie.

Zaśniad groniasty jest dosyć rzadko spotykanym powikłaniem. Może prowadzić do wystąpienia rzucawki lub stanu przedrzucawkowego. Występuje on w 1 na 2000 ciąż. Jeśli jajo, które wytwarza tkankę przekształcającą się w łożysko, umiera, ale nie dojdzie do poronienia, łożysko zaczyna się zamieniać w dużą liczbę małych torbieli, które należy natychmiast usunąć, by nie dopuścić do powikłań w postaci infekcji i krwotoku.

Łożysko przodujące to stan, w którym jest ono usadowione w dolnym odcinku macicy zamiast na jej dnie. To powikłanie pojawia się u 1 na 200 ciężarnych kobiet. Rozpoznanie ustala się za pomocą badania ultrasonograficznego. Po diagnozie, zaleca się kobiecie pozostanie w szpitalu na wypadek, gdyby miał wystąpić krwotok. Występuje również inne powikłanie, nazwane łożyskiem centralnie przodującym. Polega ono na całkowitym przykryciu ujścia szyjki macicy. Rodząca główka dziecka zagraża wówczas uszkodzeniu łożyska, dlatego ciąża musi być zakończona cesarskim cięciem.

Ciąża zakończona przed 28 tygodniem jej trwania nazywa się poronieniem. Poronienie może również wystąpić wcześniej, zanim kobieta w ogóle uświadomi sobie, że będzie miała dziecko. Wczesne poronienia są spowodowane wadami zarodka lub płodu, przyczyną późniejszych są uszkodzenia łożyska lub wady macicy. Objawem jest zazwyczaj krwawienie, które może być skąpe bądź obfite. Pojedyncze poronienie nie ma istotnego wpływu na losy i przebieg kolejnych ciąż. Jeżeli poronienia zdarzały się kilka razy, wymaga to konsultacji z lekarzem, który pomoże w ustaleniu przyczyny takiego stanu.

No Comments

Post a Comment