60391
post-template-default,single,single-post,postid-60391,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciąża i mdłości

Ciąża i mdłości

 

Poczucie mdłości i towarzyszące temu wymioty, są normalnymi objawami ciąży w czasie pierwszych 12 tygodni (pierwszy trymestr). Dolegliwość ta jest przykra, jednak nie wiąże się z negatywnymi skutkami, ani dla ciebie, ani dziecka. Niemniej jednak, niektóre kobiety doświadczają poważnych mdłości, co w czasie ciąży wymaga specjalnej opieki medycznej.

Mdłości pojawiają się najczęściej o poranku i towarzyszy im uczucie drażnienia w żołądku, co może prowadzić do  wymiotów. Najbardziej powszechne powody tej dolegliwości to zwiększenie stresu, oraz wzrost poziomu hormonów hCG i estrogenów krążących w organizmie. W związku ze wzrostem stężenia progesteronu rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego, przez co trawienie jest mniej wydajne a macica poczyna dość szybko się rozciągać. Rezygnowanie z posiłków, nawet jeśli zapach jedzenia zwiększa problem mdłości, nie jest dobrą metodą w ich zapobieganiu. Powoduje raczej uczucie pustki w żołądku, co jeszcze bardziej może wzmóc dolegliwość.

Mdłości, jako jeden z powszechnych objawów ciąży, oczywiście nie należą do tych przyjemnych, jednak dzięki nim wiesz, że wszystko z tobą w porządku, a dziecko jest zdrowe. Codziennych nudności podczas pierwszego trymestru doświadcza aż 6/10 kobiet, przy czym 2/10 dodatkowo wymiotują. Choć pojawiają się zazwyczaj rano, tylko 1/5 kobiet zauważa ich złagodzenie do południa, a większość zauważa pogorszenie dolegliwości w porze wieczornej.

Lekarze nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego kobiety odczuwają mdłości w czasie ciąży, ale niektórzy z nich twierdzą, że taki stan pomaga chronić dziecko przed nieczystościami środowiska zewnętrznego. Toteż, w późniejszym okresie ciąży choroba nie jest już tak dokuczliwa, ponieważ dziecko będące w zaawansowanym stadium rozwoju, jest o wiele bardziej odporne na wszelkie, potencjalnie zagrażające mu trucizny.

Jednym z najczęściej występujących objawów, szczególnie w pierwszym okresie ciąży, są nudności. Niewiele jest jednak takich kobiet, u których ta dolegliwość nie występuje.
Nudności wraz z wymiotami określane są jako „poranne mdłości”, występują one nie tylko w godzinach porannych. Niektóre kobiety uważają, iż nudności nasilają się zwłaszcza wieczorną porą, a rano są delikatniejsze. Jest to zależne od kobiety ciężarnej.
Ten objaw ciąży występuje u 70 % kobiet.

Zmysł smaku oraz zapachu zmienia się podczas ciąży, więc to, co do tej pory było dla nas przyjemne, podczas ciąży powoduje nudności, wymioty.
Mdłości dość często przestają dokuczać od 14 tygodnia ciąży, choć bywają przypadki, iż występują w całym okresie jej trwania bądź zaczynają towarzyszyć w ostatnich jej tygodniach.
Specjaliści sądzą, iż nudności oraz wymioty mają związek z gonadotropiną kosmówkową. Około 12 tygodnia zaczyna obniżać się jej poziom, w momencie gdy zaczynają działać inne hormony. Prawdopodobnie z tego też powodu nudności dolegają kobietom ciężarnym w pierwszym okresie ciąży.
Na nudności w ciąży dobre są herbatki ziołowe, choć nie wszystkie mają pozytywny wpływ. Mogą być one przyczyną wad wrodzonych.

No Comments

Post a Comment