60388
post-template-default,single,single-post,postid-60388,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciąża – artykuły czytelników

Ciąża – artykuły czytelników


Współtwórzy z nami serwis, przyślij do nas swój artykuł, ciekawostki.Najlepsze matriały publikujemy i nagradzamy.


Cesarskie cięcie

W obecnych czasach coraz więcej dzieci przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. Choć Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że jedynie 10- 15% wszystkich porodów powinny stanowić „cesarki”, to w niektórych państwach, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone odsetek jest zdecydowanie większy i waha się w granicach 25- 31%. Zdaniem lekarzy kobiety powinny się decydować na poród naturalny. Cesarskie cięcie powinno być wykonywane jedynie w określonych sytuacjach. Do nich można zaliczyć najróżniejsze wskazania położnicze, np. nieprawidłowe ułożenie główki lub  podejrzenie krwotoku wewnętrznego wywołanego przez pęknięcie macicy albo też tzw. wskazania pozapołożnicze, takie jak patologie w obrębie miednicy i kręgosłupa, które uniemożliwiają zwykły poród.

Pierwsze przypadki cesarskiego notowane były już     w starożytnym Rzymie. Związane było to z zakazem grzebania ciężarnych kobiet. Wówczas w ten sposób wyjmowano płody z ciał zmarłych kobiet. Z czasem zaczęto stosować tę metodę jako alternatywę do naturalnych porodów. Pierwszy opis urodzenia dziecka za pomocą cesarskiego cięcia datowany jest na 508 r. p.n.e.
Według źródeł 22 kwietnia 1622 roku chirurg Jeremias Trautmann przeprowadził cesarskie cięcie, które ratowało życie matki i dziecka. Cesarskie cięcie zostało upowszechnione dopiero w czasach nowożytnych. Duży wpływ na to miał rozwój medycyny.

autor: Katarzyna z Elbląga


Cukrzyca ciążowa

Kobiety w ciąży są narażone na schorzenia, które zazwyczaj wydają im się „bardzo odległe”. Jednak trzeba pamiętać, że w tym szczególnym czasie organizm pracuje za dwoje. Wiele czynności organizm matki wykonuje za organizm dziecka, a również dziecko pobiera składniki mineralne od matki.
Oprócz anemii schorzeniem takim jest również cukrzyca ciążowa. Oba schorzenia mają związek z niewłaściwą dietą ciążową. Przyszła matka musi pamiętać, aby jej posiłki były zbilansowane i zawierały wszystkie potrzebne dziecku substancje.
Cukrzyce ciężarnych można wykryć wykonując badanie poziomu glukozy we krwi. Jest to standardowe badanie, które wykonuje się każdej ciężarnej w 24-28 tygodniu ciąży.
Wcześnie zdiagnozowana cukrzyca ciążowa nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu. Jednak jeśli nie będzie ona wykryta w porę, i nie zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie lekarza jest ona poważnym zagrożeniem o bardzo niebezpiecznych skutkach.
Leczenie cukrzycy ciężarnych polega na odpowiednim zbilansowanej diety w ciąży. Kobieta musi przestrzegać ilości spożywanych węglowodanów.

autor: Ewa z Warszawy

No Comments

Post a Comment