60356
post-template-default,single,single-post,postid-60356,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga

 

Ciąża mnoga oznacza stan, w którym kobieta nosi w sobie od dwóch do większej ilości płodów. Choć wielokrotności (nieraz nawet 7 dzieci) stanowią mały procent liczby urodzeń (ok. 3 %), ostatnie badania wykazują, że wskaźnik ten z roku na rok rośnie.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to, czy kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko, z jednego poczęcia.

 

Czynniki występujące naturalnie obejmują:

  • dziedziczność – ciąże mnogie występujące już w rodzinie zwiększają szanse na urodzenie np. bliźniąt
  • wiek – wiele kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 30 roku życia, przez co w efekcie zachodzi w ciążę mnogą. Kobiety mające ok. 35 lat, mają najwyższy wskaźnik, rzędu kilku urodzeń (trójka lub więcej)


Ciąża mnoga
może wystąpić, jeśli z jajnika jest uwolnionych dwa lub więcej jaj i zostają one zapłodnione w jednym czasie (dwujajowe), lub jeśli jedno jajo dzieli się na wczesnym etapie rozwoju (jednojajowe). Obecnie, ciąża z trójką, lub większą ilością dzieci jest spowodowana najczęściej stosowaniem leków na niepłodność. W przypadku trojaczków, dwójka niemowląt może być taka sama, a trzecie zupełnie inne i wówczas dzielą dwa łożyska, lub wszystkie dzieci mogą pochodzić od jednego jaja i dzielić tylko jedno łożysko.

Jeśli chodzi o rozwój dzieci w ciąży mnogiej, bardzo rzadko jest tak, by rozwijały się one w równym tempie. Możliwa jest także śmierć jednego z nich w łonie matki, podczas gdy pozostała dwójka będzie rozwijać się normalnie. Przez cały okres ciąży tempo wzrostu dzieci jest ściśle monitorowane, a badania USG są wykonywane regularnie w celu oceny ich rozwoju.

No Comments

Post a Comment