66354
post-template-default,single,single-post,postid-66354,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Chrypa

Chrypa

Chrypa to termin ogólny odnoszący się do wszelkich zaburzeń głosu. Ochrypły głos może być szorstki, „płytki” i słaby lub napięty.

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się chrypy, z których większość nie jest poważna i zwykle ustępuje po krótkim czasie. Przyczyny te mogą obejmować: zakażenia wirusowe, podrażnienia wywołane przez nadmierne używanie głosu, przeziębienia górnych dróg oddechowych, nadmierne spożycie alkoholu czy palenie. Do poważniejszych czynników należą refluks żołądkowo – przełykowy, ostre zapalenie krtani, zapalenie migdałków lub w najgorszym wypadku rak gardła.

Infekcje wirusowe i bakteryjne, które należą do najczęstszych przyczyn ochrypnięcia, zazwyczaj łatwo się identyfikuje i leczy pod nadzorem lekarza podstawowej opieki. Należy jednak pamiętać, że nawet po zaleczeniu choroby, chrypa może trwać dłużej, zwykle do miesiąca. W przypadku takich objawów, jak ból (nie spowodowany przeziębieniem czy grypą), odkrztuszanie krwią, trudności w połykaniu, poważna utrata lub długotrwałe poważne zmiany w głosie, należy natychmiast skontaktować sie z lekarzem.

Specjalista zapyta Cię o Twoją chrypę i ewentualne, związane z nią objawy. Badanie skupi się na sprawdzeniu stanu głowy, szyi i klatki piersiowej. Diagnoza w większości jest postawiona na podstawie wstępnej oceny. Leczenie będzie zależeć od przyczyn.

Jeśli chrypa utrzymuje się dłużej niż przez 2 tygodnie i nie ma uchwytnego powodu, należy skonsultować się z laryngologiem – specjalistą od gardła, uszu i nosa.

No Comments

Post a Comment