65565
post-template-default,single,single-post,postid-65565,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Choroby jelit

Choroby jelit


Choroby jelit
mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie, a także w różnym stopniu wpływać na jakość życia chorego. Wiele z nich to poważne, nawet prowadzące do kalectwa i śmierci zmiany. Inne nie stanowią znacznego zagrożenia dla zdrowia, przyczyniają się jednak do powstawania dyskomfortu i występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Poniżej podział chorób jelit ze względu na ich przyczynę.

 

%modul%

Choroby zapalne jelit

Najczęstszą przyczyną problemów z jelitami jest pojawiający się w nich stan zapalny. Zmiany chorobowe wystąpić mogą w jelicie cienkim lub grubym, czasem zajmują niemal całe jelito, częściej niewielkie fragmenty. Przyczyn zapalenia jelit może być wiele. Jedną z nich jest zatrucie pokarmowe wywołane zjedzeniem np. nieodpowiednich grzybów, lub złe nawyki żywieniowe. Kolejna grupa zapaleń spowodowana jest działaniem drobnoustrojów: wirusów i bakterii, lub pasożytów. Powodem stanu zapalnego mogą być także niektóre leki, jak również alergeny (w przypadku alergików). Diagnozy dokonuje lekarz na podstawie tzw. kolonoskopii, czyli badania polegającego na obejrzeniu wnętrza jelita oraz często pobrania wycinka do badania. Objawem zapalnych chorób jelit są bóle brzucha, brak apetytu, nudności, biegunki. Często w kale zaobserwować można śluz lub krew. Organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswajać niektórych składników odżywczych, tak więc pojawić się mogą różnego rodzaju niedobory, chudnięcie, anemia.

Choroby jelit o podłożu immunologicznym

Choroby jelit o podłożu immunologicznym to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniewskiego – Crohna. Ich przyczyną jest nadmierna reakcja obronna organizmu. Błona śluzowa jelita reaguje atakiem w stosunku do generalnie nieszkodliwych drobnoustrojów. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego w jelicie. Obie choroby mają dosyć podobne objawy. Charakteryzują się bólem brzucha, uporczywymi biegunkami oraz obecnością krwi w stolcu. Często tym objawom towarzyszy niewysoka gorączka.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego objawia się nadreaktywnością jelita grubego w przypadku występowania pewnych bodźców, mających związek zwłaszcza z układem nerwowym. Osoby chore w przypadku wystąpienia nawet niewielkiego stresu zaczynają odczuwać różnego rodzaju dolegliwości. Są to m.in. bóle brzucha, skurcze, biegunki lub zaparcia, czasem w kale zaobserwować można śluz. Jest to stosunkowo niegroźna choroba, wymagająca jednak leczenia ze względu na komfort pacjenta, ryzyko rozwinięcia się poważniejszej choroby, oraz niebezpieczeństwo związane z niedostarczaniem organizmowi substancji odżywczych.

Choroby nowotworowe

Do najgroźniejszych chorób należy m.in. dość często występujący nowotwór jelita grubego. Jest zwykle późno wykrywany, a zatem trudny do wyleczenia i niestety często kończący się śmiercią. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to krwawienie w okolicy odbytu, krew w stolcu, zmiana rytmu wypróżnień i bóle brzucha. Warto pokonać lęk i skrępowanie i udać się na badania diagnostyczne, zwłaszcza jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań.

 

No Comments

Post a Comment