69369
post-template-default,single,single-post,postid-69369,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Cholesterol HDL

Cholesterol HDL

 

 

Cholesterol HDL- jest znany powszechnie jako „dobry” cholesterol lub alfa-lipoptoteina. Powoduje obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu we krwi poprzez transport cholesterolu z tkanek obwodowych i innych frakcji lipidowych osocza (VLDL, chylomikrony), do wątroby. Jest to jakby taki woreczek, który po wytworzeniu i wydaleniu do krwi jest pusty, następnie krąży po organizmie i zbiera cholesterol, po napełnieniu się wyrzuca swą zawartość do komórek wątrobowych i wraca pusty do obiegu. W końcu jest usuwany w całości przez wątrobę.

 

Druga ważna rola tych cząstek to przechowywanie zapasu cząstek białkowych, tzw. apolipoprotein – są to białka, które są niezbędne dla prawidłowego przekazywania do tkanek trójglicerydów, cholesterolu i fosfolipidów. Są też ważne przy usuwaniu LDL i pozostałości chylomikronów przez wątrobę.

 

Cholesterol HDL obok cholesterolu LDL jest główną lipoproteiną transportującą cholesterol we krwi. Jego działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi polega na usuwaniu jego nadmiaru z komórek i transport go do wątroby, gdzie jest metabolizowany.

 

Cholesterol HDL – jest ważną substancją tłuszczową obecną we krwi. Przeciwdziała miażdżycy, a także powoduje że, komórki tłuszczu są wypłukiwane z naczyń krwionośnych. Jego poziom we krwi powinien być jak najwyższy – powyżej 40 miligramów do ok. 60 miligramów. Najpełniej chroni on serce, jeśli jego ilość przekracza 60 miligramów.

 

Jeśli poziom HDL mniejszy niż 35 mg/dL jest czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Najlepiej do określenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia służy stosunek całkowitego cholesterolu do cholesterolu HDL, który powinien wynosić 4,5 i mniej.

No Comments

Post a Comment