60950
post-template-default,single,single-post,postid-60950,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Chirurgia stomatologiczna – implanty zębów

Chirurgia stomatologiczna – implanty zębów

Implanty stomatologiczne to sztuczne – tytanowe elementy imitujące uzębienie i w pełni je zastępujące. Tytanowy element zostaje wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy, zastępując korzeń utraconego zęba. Możliwe jest wszczepienie jednego lub kilku implantów, będą one podstawą do założenia korony lub mostu. Dzięki nim da się „odbudować” zdrowy uśmiech.

Tytan jest pierwiastkiem dobrze tolerowanym przez organizm, nie powoduje skutków ubocznych, a zrekonstruowane zęby w niczym nie różnią się od naturalnych. Nie przeszkadzają w jedzeniu, przeciwdziałają zanikowi kości, gwarantują komfort i wygodę, są stabilne (w przeciwieństwie do niektórych ruchomych protez).

 

Wskazania

Wskazaniami do stosowania implantów są przede wszystkim braki w uzębieniu lub całkowite bezzębie (brak zębów), ale zabieg implantacji nie u każdego jest możliwy do przeprowadzenia. Nie wykonuje się zabiegu u chorych na cukrzycę, AIDS i nowotwory, u osób z zaburzeniami psychicznymi, kobiet w ciąży, u chorych na hemofilię. Zażywanie narkotyków dyskwalifikuje pacjenta, podobnie jak zbyt młody wiek – poniżej 16 roku życia, ponieważ nie zakończył się jeszcze proces wzrostu kości. W przypadku niewłaściwej budowy szczęki (zły układ anatomiczny) implantacja również nie będzie możliwa.

 

Przeciwwskazania

Przeszkodą do wykonania tego zabiegu zaliczanego do chirurgii stomatologicznej są także: paradontoza, alergia, choroby układu krążenia (wrodzone wady serca, nadciśnienie, niewydolność serca, schorzenia kardiologiczne wymagają konsultacji ze specjalistą i jego zgody), choroby nerek i układu oddechowego oraz reumatyczne, także schorzenia o podłożu hormonalnym (endokrynologiczne) i reumatyczne (te za zgodą specjalisty). Z pacjentem przygotowywanym do zabiegu przeprowadza się wywiad medyczny (w tym stomatologiczny) oraz badania szczęki i jamy ustnej, również badania laboratoryjne (morfologia krwi, krzepliwość krwi). Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki (panoramiczne i punktowe) oraz wyleczenie wszystkich zębów.

No Comments

Post a Comment